MANNHEİM’DA TÜRKLER BİRLİK OLDU

Rıfat Pala / Kâmil Yılmaz
MANNHEİM- Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin Mannheim şehrinde düzenlenen Milli İrade ve Demokrasi Nöbeti adlı miting ve yürüyüşe 3 bin vatandaşımız destek verdi. Rhein-Neckar Türk Toplumu Platformu Derneği ve Avrupa Türk Birliği Ludwigshafen Alperen Ocakları Derneği’nin de destek verdiği etkinlikte vatandaşlarımız adeta birlik ve beraberliğin güzel bir örneğini sergilediler.

MİLLİ İRADE VE DEMOKRASİ NÖBETİ

Mannheim’daki etkinliğe bölgedeki sivil toplum örgütleri ve dernek başkanlarının yanı sıra üç bin civarında vatandaşımız ellerinde Türk bayraklarıyla mitinge katılarak Türkiye’mizde yapılan darbe teşebbüsüne karşı tepkilerini dile getirdiler. Mannheim şehrinin sembolü olan tarihi Su Kulesi (Wasserturm)’dan başlayan yürüyüş sloganlar eşliğinde şehir merkezindeki Pazar yeri olan Marktplatz’da yapılan miting ile sona erdi.

Ellerinde al yıldızlı bayraklarıyla Milli İrade ve Demokrasi Nöbeti adlı mitinge destek veren vatandaşlarımız, birlik ve beraberlik karşısında ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kimsenin zarar veremeyeceğini adeta bir kez daha gözler önüne serdiler.

“SİVİL YÖNETİM BAŞTA KALMALI”

Etkinliğe destek verenler arasında yer alan kısa adı ATB olan Avrupa Türk Kültür Dernekleri Birliği Rheinland-Pfalz Başkanı Adil Özkan, mitingde yaptığı konuşmasında; Türkiye’mizde yapılan darbelere karşı olduğunu belirterek, sivil yönetimin sandıkla gelip sandıkla gitmesini arzu ettiklerini dile getirdi. Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun darbelere askeri yönetime karşı olduklarını da vurgulayan Özkan, “Bizler, yıllar önceleri bu darbeleri iliklerimize kadar hissetmiş bir neslin temsilcileriz. Bizden önceki büyüklerimiz bu gibi darbelerle zindanlarda yatarak ıstırap çekerek bedellerini ödemişlerdir. Bundan sora hep sivil yönetimlerin başta kalmalarını arzu ediyoruz” şeklinde düşüncelerini aktardı.

“DEMOKRASİNİN YANINDAYIZ”

Mitinge destek verenler arasında yer alan diğer bir Sivil Toplum Kuruluşu ise, Rhein-Neckar Türk Toplumu Platformu Derneği (TGRN e.V.) oldu. Derneğin başkanı Bayram Türkoğlu ise, konuşmasında şunları dile getirdi: “Bugün burada Türk milleti olarak, bir hafta önce gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimini protesto etmek için Mannheim’da bir araya geldik. Özellikle devlet millet söz konusu olduğunda vatandaşlarımız duyarlılığını bir kez daha ortaya koymuştur. Bu darbe girişimini protesto ediyoruz, doğru bulmuyoruz, demokrasiye inananları bu duruma karşı durmalarını istiyoruz. Aynı zamanda Almanya devletini ülkemizin yanında olmalarını demokrasinin yanında durmalarını arzu ediyoruz” şeklinde görüşlerini açıkladı.