MAVİ KART VE EMEKLİLİK…

blank

Yeneroğlu: “Dil ve kültür birikiminin muhafaza edilmesi ve geliştirilmesi özellikle kültürel geleneklerin korunması için çalışmalar yapmalıyız”
“Türkiye yurtdışındaki vatandaşına emeklilik sunan tek ülke. Mavi kart zaten vatandaşlarımıza sunulan bir imtiyaz ve bunu da sunan tek ülke Türkiye’dir”

ERDAL ALTUNTAŞ

HAMBURG – TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışındaki Türklerin varlığının korunması için dil ve kültürün önemli birer unsur olduğunu bildirdi. Yeneroğlu, Almanya’nın Hamburg kentinde  Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcileriyle bir araya geldi. Burada bir açıklama yapan Yeneroğlu, Berlin’de Türkçe dersleri için eğitim dairesinin kira talebinde bulunmasını eleştirerek, ”Berlin’de sadece Türkçe dersi için kira bedeli istenirken, diğer yabancı dersler hakkında herhangi bir uygulamanın söz konusu olmadığını öğrendik. Bu tamamen 10-15 yıllık Almanya’nın Türklere uyguladığı politikanın devamıdır. Buna tabii ki göz yummayacağız.” diye konuştu. Yeneroğlu, “Dil ve kültür birikiminin muhafaza edilmesi ve geliştirilmesi özellikle kültürel geleneklerin korunması için çalışmalar yapmalıyız.” dedi.

VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ

Almanya’daki vatandaşların sorunları, dilek ve talepleri hakkında görüş alışverişinde bulunan Mustafa Yeneroğlu, müzakere edilen konuların TBMM bünyesinde özel olarak ele alınacağını belirterek, daimi bir ihtisas komisyonu kurulması konusundaki çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Yurtdışında uzun yıllar ikamet eden ve daha sonra Türkiye’ye yerleşen vatandaşlara yönelik kurumsallaşma noktasında birçok çalışmaların bulunduğunu anımsatan Yeneroğlu, ”Fakat bu siyasetin hızına ve gerginliklerine bağlı olarak ilerliyor. Biz elimizden geldiğince çalışmalarımıza ara vermeden, güncel ilişkilerin olumsuzluklarından etkilenmeden yolumuza devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

MAVİ KART KULLANIM ALANI GENİŞLETİLDİ

Yeneroğlu, yurtdışında yaşayan ve Türk vatandaşlığından çıkanlara verilen mavi karta ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: ‘Emeklilik konusunda, Türkiye yurtdışındaki vatandaşına emeklilik sunan tek ülke. Mavi kart zaten vatandaşlarımıza sunulan bir imtiyaz ve bunu da sunan tek ülke Türkiye’dir. Özellikle Almanya’da çifte vatandaşlık hakkının da kalkmasıyla, biz vatandaşlarımıza Türkiye’ye geldiklerinde herhangi bir sorun yaşamasın diye mavi kart ile vatandaşımızmış gibi imkan sunuyoruz. Böylelikle imkanlardan istifade edebilsinler. Ayrıca mavi kartla ilgili Türkiye’de yerel kurumların bu meseleyi bilmesi, resmi bir belge olarak bilmesinde eksiklikler vardı. Bunları hızlıca gideriyoruz. Özellikle taşrada mavi kart konusunda bilgi eksikliği vardı. Bu konuda oralara tebligat yollayıp, mavi kart konusunda bilgilendirme yapıyoruz.” Almanya ile Türkiye’nin son zamanlarda aralarının gergin olmasından ticari ilişkilerin zarar görmediğine işaret eden  Yeneroğlu, “Almanya’ya ihracatımız 15 milyar avro üzerindeyken, ithalatımız da 21 milyar avro civarındadır. 37 milyar avro’ya yakın ticari hacmimiz bulunmakta. Türkiye ayrıca Avrupa Birliği’nin beşinci büyük ticaret ortağıdır. Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye, Türkiye’nin de Avrupa Birliği’ne ihtiyacının olduğu rakamlarla ortaya çıkıyor.” diye konuştu.Havaalanlarında Türk kökenli vatandaşların kontrol edilmesi konusunda ise Yeneroğlu, bu konuda sıkıntı yaşayan vatandaşların bu durumu basınla paylaşabilecekleri tavsiyesinde bulundu.