Mediasyon = Arabuluculuk = Uzlaştırıcı

blank

Sizlere bu yazımda benim yaptığım iş ile alakalı geniş bilgiler vereceğim.

Mediasyon nedir?
Tek kelime ile anlatmak istersek arabuluculuk diyebiliriz. Yani uzlaştırıcı kimse oluyor.
Mediasyon ne zaman devreye girer? İlk önce şunu belirtmek istiyorum, Mediasyon zorunlu değildir, eğer iki veya daha fazla taraf anlaşamazsa, mahkemeye gitmeden önce Mediasyona yani Arabulucuya başvurabilirler. Mediasyonu mahkeme ile kıyaslarsak, maddi olarak daha uygun ve neredeyse her zaman anlaşma sağlanır. Aynı zamanda mahkemeden gün alınana kadar çok vakit geçiyor ve kaç duruşma süreceğini kimse tahmin edemez.

Mediasyonda neler oluyor?
İki (veya daha fazla) taraf Medyatore gelip sıkıntılarını anlatır. Bu sorunu çözmek için müzakere ederler. Karşılıklı olarak birbirine teklifler sunarlar, Mediator asla teklif sunmaz, her daim objektif kalır ve sadece sunuculuk gibi bir tutumda bulunur. Tüm taraflar ihtiyaçlarını, fikir ve düşüncelerini dile getirir. Mediasyon sonunda taraflar ortak bir anlaşmaya varıp imza atarlar.
Mediasyonun süresi ne kadar?
Belirli bir süre yoktur, taraflar anlașana kadar sürebilir, bu bazen haftalar, aylar hatta yıllara kadar uzar. Mediasyon hangi konularda devreye girer? Mediasyonu her konuda kullanabilirsiniz. Özel hayatta mesela boșanma, komșu tartıșmaları vs. de yapılabilir. İș konusundada mesela ortaklar arasındaki tartıșmalar için çözüm olabilir.
Kültürler arası (Interkulturelle Mediation) Mediasyon nedir?
Değișik kültürlere sahip olan insanlar için devreye girer. Çeşitli davranıșlar ve iletişim șekilleri olduğu için, kültürler arası Mediasyon yapılır. Birbirileriyle tanıșmak, anlașmak ve anlayıș için iyi bir fırsat. Dil sorununa karșıda kullanılabilir. Tarafların katı durumlarını yumușatma ve konușmaya açık olmaları sağlanır.
Mediasyonun faydaları nedir?
– Zorunluluk yoktur: mahkemeler zorunludur, mediasyon gönüllü bir olaydır.
– Gizlilik: Mediasyonda konușulanlar kesinlikle gizli tutulur ve dıșarıya ulașmaz.
– Hızlı ve etkili: mahkeme davaları ne zaman bașlayıp ve ne zaman biteceği belli değildir ve sonuç ne olursa olsun katlanmak zorundasınız – Kabul edilebilen sonuç: Mediasyonda fikir ve teklifler sizden geldiği için, sonuç sizin için daha kabul edilebilir hale gelir.
– Ortam: mahkeme yerine bir ofiste çözüm aramak, baskıyı ve heyecanı düșürür, aynı zamanda daha rahat ortamda konsantrasyonunuzu arttırır. Zaman olarak kısıtlama olmadığı için, bir çözüm bulmakta aceleye gerek yoktur, zamandan önemli olan, sonucun tüm taraflardan kabul görmesidir.
– Mali açı: Bașarılı bir Mediasyonda taraflar en az iki mahkeme ve avukat masraflarından sakınmıș bulunur. Bir Mediasyon, mahkemeden her zaman maddi olarak daha uygundur. Mediatorün görevi nedir?
Daha önce belirttiğim gibi, Mediator asla tekliflerde bulunmaz, objektif ve tarafsız olmak zorundadır. Bütün tarafların düșünce, fikir ve duygularına kulak verir. Sadece iletişim düzenini sağlar. Her katılımcının en iyi sonucun çıkması ve yürürlüğe geçmesi yolunda destek sağlar. Aynı zamanda konușulanları üçüncü șahıslara anlatmaz gizlilik konusunda hassas olmak zorunda. Üretilen fikirlere ne karșı çıkabilir nede karıșabilir. Mediator ne avukat nede psikologdur, ama çoğu zaman avukat, hakim, psikolog veya sosyal görevlerde bulunan insanlar, bu görevi üstlenir.
İsterseniz ben kendimi sizlere yakınen tanıtayım. İsmim Abdullah Özberk 1989 doğumluyum, aslen Mekatronisyen mesleğini öğrendim, IHK sertifikalı Mediatorum. Şu anda Psikoloji okuyorum, evliyim ve iki çocuk babasıyım. Aynı zamanda ‘Bundesverband unabhängiger Mediatoren’e üyeyim. Şahsi hedefim, bizim toplumumuza Mediasyonu kazandırmaktır. Mediasyon, Mahkemeden her daim daha avantajlıdır.
Bana ulaşmak isteyenlerin Telefon ve Whatsapp üzeri 0157-53002908 nolu numarama mesaj atmanız veya aramanız yeterli olacaktır.
E-Mail: info@mediationell.de

Internet sayfası: www.mediationell.de

Abdullah Özberk