Meslek eğitimi için öğrenci bulamadık!

Mercure Hotel Stuttgart Airport Messe Otel Müdürü Gürkan Gür, Korona’nın sektöre çok büyük darbe vurduğunun altını çizerek, “Corona Zamanlarında Eğitim – Turizm için Zorluklar ve Fırsatlar” adlı açık oturumda meslek eğitimi için öğrenci bulamadıklarını söyledi.

blank

Mustafa Karaman
STUTTGART- Koronavirüs salgınının tüm dünyayı etkisi altına aldığı şu günlerde dünya ekonomisinin yüzde 10’una tekabül eden turizm sektörü zor günler geçirirken otellerin doluluk oranları da rekor seviyede düşüyor. Bu nedenle otelcilik sektöründe meslek eğitimi için öğrenci bulmak da zorlaşmış durumda. Buna paralel bu boşluğu mülteciler aceba çözüm olabilir mi? Onlar bu eksikliği doldurabilirler mi? gibi bir çok sorular için cevap aranan “Corona Zamanlarında Eğitim – Turizm için Zorluklar ve Fırsatlar” adlı bir açık oturum Mercure Hotel Stuttgart Airport Messe Otelde düzenlendi. Oturuma ev sahibi olarak Mercure Hotel Stuttgart Airport Messe Otel Müdürü Gürkan Gür, Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanı’nda Parlamento Devlet Sekreteri ve Federal Turizm ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerden Sorumlu Komiseri Thomas Bareiss, Esslingen-Nürtingen Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası (IHK) Başkanı Heike Gehrung-Kauderer ile Mercure Hotel Stuttgart’ta eski çırak ve şimdi genç şef olan Saleem Rizwan konuşmacı olarak katılırken Alman ve Türk basını da yer aldı.

OTELCİLİKTE MESLEK EĞİTİMİ
Alman Ticaret ve Sanayi Odası (DIHK) ve Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı (BMWi) tarafından başlatılan projeyi yürüten Das NETZWERK Unternehmen integrieren Flüchtlinge adlı Almanya’da mültecileri eğitmeye ve istihdam etmeye kendini adamış en büyük şirketler birliği tarafından yürütülen proje kapsamında gerçekleştirilen “Corona Zamanlarında Eğitim – Turizm için Zorluklar ve Fırsatlar” adlı açık oturumda Otel ve catering sektöründeki şirketler acilen ihtiyaç duyulan kalifiye işçileri bulmak için hangi yolları izliyor? ve siyaset ve iş dünyası mevcut durumu nasıl değerlendiriyor? Bunun yanında Mercure Hotel Stuttgart Airport Messe Otel Müdürü Gürkan Gür’ün mülteciler ile nasıl çalışma içersinde ve meslek eğitimindeki şanları nasıl kullanmalı gibi konular ile mülteci olan genç şef Saleem Rizwan ileriye dönük meslek eğitimi arayanlara ne gibi tavsiyelerde bulunabilir gibi konuları işlediler. Örneğin bir gelecek perspektifi olarak çıraklık eğitimini gençler için yeniden daha çekici hale getirmek istiyorum diyen Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanı’nda Parlamento Devlet Sekreteri ve Federal Turizm ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerden Sorumlu Komiseri Thomas Bareiss, “Ancak mültecilerin eğitimi de yardımcı olmalıdır. Ayrıca, yurt dışından gelen kalifiye işçiler de eksikliği gidermelidir” dedi.

 

 

blank

MESLEKİ EĞİTİM ŞART
Yıllardır mültecileri kendi otel bünyesinde eğiten Mercure Hotel Stuttgart Airport Messe Otel Müdürü Gürkan Gür ise bu işlenen konseptten ikna oldu. Gerek mülteci gerekse göçmen çocukların bu sektöre yönelip bir meslek sahibi olmaları için yıllardır mücadele veren ve birçok yeni projeye de ilk olarak imza atan Gürkan Gür, ”Şu an işletmelerimizde meslek eğitimi için hemen alabileceğim eğitim yerleri hazırda var. Ama maalesef Korona yüzünden sektörün gidişatı ve buna paralel eğitimi bitmiş olanların yerine kimsenin gelmemesi beni son derece düşündürüyor ve üzüyor. Tüm velilere buradan çağrım çocuklarını bu sektöre de yönlendirsinler. Bize müracaat etsinler ve bizde hemen eğitime başlıyabilirler” şeklinde çağrıda bulundu. Öte yandan işletmelerimizin tümünde kalifiye elaman arıyor ve hemen de işe başlatıyoruz diyen Gürkan Gür, Almanya genelinde Otelcilik ve Turizm sektöründeki kalifiye elaman eksikliğini yakından takip ettiklerini bu yüzden de geniş bir projeye hazırlandıklarını söyledi. ‘Türkiye’den Kalifiye Elelman’ getirme konseptini geliştirdiklerini ifade eden Gür, “Her iki ülke arasında köprü oluşturacağız ve bu sektördeki açığı böylelikle kapatmak istiyoruz. Yeni geliştirdiğimiz konseptimizle Türkiye’deki sektörün tecrübeli kalifiye elamanlarını Almanya’ya kazandıracağız” dedi.