MESLEK EĞİTİMİ MASAYA YATIRILDI

Mehmet Güzel BÖBLİNGEN – T.C. Stuttgart Başkonsolosluğu, Arbeitsamt ve Böblingen IHK ortaklaşa Meslek Eğitimi Bilgilendirme Toplantısı düzenledi.”Eğitim geleceği güvenceye alır” başlıklı toplantıya Polis müdürlüğü, Ditib, Atib, TOAB Derneği ve Milliyetçi Türk işçileri Derneği destek verdi.
Türk gençleri arasında artan işsizliği önlemek, gençleri doğru bilgilendirip, yönlendirmek amacıyla Böblingen Sanayi ve Ticaret Odası, T.C. Stuttgart Başkonsolosluğu, Stuttgart İş Kurumu (Arbeitsamt), Polis müdürlüğü ve bölgedeki Türk Dernek ve cemiyetlerin ortaklaşa organize edilen programa katılım yoğun oldu.
Açılış Konuşmasını Böblingen IHK (Ticaret ve Sanayi Odası) Başkan’ı Andreas Hadler’ in yaptığı programda Stuttgart iş ajansı müdüresi Petra Cravaack ve Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı birer konuşma yaptılar
Türkiye Cumhuriyet Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı “Bu toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasına başlayan Akıntı “Başkonsolosluğumuz olarak vatandaşlarımızı yakından ilgilendieren sosyal ve ekonomik konularda da elbirliği ile ileriye dönük çalışmalar yapmak istiyoruz. Bunun için sizlerden gelecek her türlü önerilere ve eleştirilere açık olduğumuzu belirtmek istiyorum. İnsanlarımızın Almanya’da daha iyi ortamda yaşamaları en büyük arzumuzdur. Almanya’da işsizlik en büyük genel bir sorundur. Bunun ana nedeni de eğitimdir. Bu sorun daha çok göçmenlerin, yani yabancılar arasında yaygın olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Gerek genel eğitim gerekse meslek eğitiminde bize yakışır bir seviyeye henüz gelmediğimizi düşünüyorum. Almanya’da genel işsizlik %8 civarında iken, biz Türkler arasında bu Almanya genelinde üç katıdır. Almanya’da çok çesitli meslekler öğretilmektedir, çalışan ve gayret edene her çeşit imkan mevcuttur, bizim için önemli olan gençlerimizin bu imkanlardan en iyi şekilde yararlanmalarıdır.”

IHK Böblingen salonunda bir araya gelen meslek kuruluşlarının temsilcileri, dalında başarılı olan işveren ve yöneticiler birikimlerini ve tecrübelerini paylaşırken, Almanya’da genel ve mesleki eğitim konusunda sunumlar yaptılar.Böblingen iş ajansından Emre Murt’un ” eğitim ve mesleki eğitim ” konulu sunumunun ardından “Günümüzde Personal seçimi ” konulu oturmakta düzenlendi, oturumun ardından branşında başarılı olmuş rol modellerin tecrübe aktarımları katılımcılar ilgiyle takib etti, Almanya’nın ünlü mobilya firmalarından Hofmeisterin Türk kökenli idarecilerinden Atilla Alkan ve tanınmış Finans uzmanı Tarkan Şöhret’in tecrübelerine dayanarak anlattıkları programa katılan gençler tarafından ilgiyle dinlendi ve notlar alındı.
Toplantıda ayrıca davetlilere müzik dinletisi ve çeşitli ikramlarda bulunuldu.