Meslek Fuarı’na yoğun ilgi

Unternehmen Bilden Vielfalt e.V (UBV) tarafından Almanya’nın Dortmund kentinde düzenlenen 3. Mesleki Tanıtım Fuarına gençler yoğun ilgi gösterdi.

MURAT PEHLİVAN
DORTMUND – Dortmund Belediyesi Kültür Dairesi Müdürü Jörg Stüdemann’ın açılışını yaptığı mesleki tanıtım fuarına T.C. Essen Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Osmanbey Şahin, UBV Yöneticisi Aysun Tekin, Komunales Integrationszentrum Dortmund (MIA-DO-KI) Yöneticisi Reyhan Güntürk, Dietrich – Keuning- Haus Müdürü Levent Aslan ile birlikte çok sayıda genç katıldı. UBV Yöneticisi Aysun Tekin, “2011 yılında Dortmund’da kurduğumuz ve ağırlıklı olarak yabancı kökenli gençlerin meslek eğitimine ve onların gelecek planlamalarına katkı sunmayı hedefleyen derneğimiz bu yıl 3. kez meslek tanıtım fuarını başarıyla gerçekleştirdi. Bugüne kadar yaklaşık 700 gencimizin meslek edinmesine vesile olduğumuz için mutlu ve gururluyuz” dedi.

GENÇLER İLGİ GÖSTERDİ
Essen Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Osmanbey Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Meslek eğitim fuarlarına çok önem veriyoruz. Bugün burada gençlerin ilgisini görmekten mutluluk duydum. Gençlerimiz için bu fuarları önemsiyoruz. Hem meslekleri hem de firmaları tanımak için bu tür fuarlara gençlerimiz mutlaka katılmalıdır. Türk firmalarımızın da bu fuarlara katılmalarını tavsiye ediyoruz.”
fuarın koordinatörü Murat Koç, “Bugün 30’dan fazla firma burada stand açarak gençlerimiz ile bire bir görüştü. Gençlerin ilgisi bizi çok sevindirdi. Gelecek sene daha çok Türk firmasının katılımını temenni ediyoruz. Ayrıca, iş yerlerinde meslek eğitimi vermek isteyen iş verenlerimize her türlü desteği veriyoruz.” dedi.

STAT DORTMUND’A DAVET
Dietrich – Keuning- Haus Müdürü Levent Aslan, “Dortmund’da özellikle göçmen gençlere yönelik düzenlenen bu fuara olan ilgi her yıl artıyor. Bu yıl 3. kez düzenlediğimiz bu fuarda iş verenlerle anlaşma yapan gençlerimiz var. Gelecek senelerde de bu fuarı yapmaya devam edeceğiz.” dedi. Standlarda gençlerle buluşan ve Dortmund’da görev yapan Türk polisi Semra Karatağ, Türk vatandaşlarının da Almanya’da görev yapabildiğini söyleyerek polislik mesleğine ilgi duyan gençleri bilgilendirmeye çalıştıklarını ve bu mesleği herkese tavsiye ettiklerini söyledi. Stadt Dortmund Mesleki Eğitim Danışmanı Kristina Sandmeier, kurumlarında gençlere iş başvuru yöntemleri ve firma bulma konularında yardımcı olduklarını söyleyerek meslek eğitimi konusunda sorun yaşayan gençleri Stadt Dormund’a davet etti.