Meşru müdafaa hakkımızı kullanıyoruz..!

E.Yusuf Türköz
KELSTERBACH- Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler Başkanı Dr. Ayşe Sözen Usluer, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Almanya’ya geldi. Hessen eyaletine bağlı Kelsterbach’ta, Türkiye – AB ilişkileri ve Zeytin Dalı Harekatı hakkında düzenlenen program 2 saat sürdü. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Hessen teşkilatı tarafından organize edilen programa, UETD Bölge Başkanı Tamer Cansız, MÜSİAD Hessen Başkanı Musa Aydın, İHK Hanau Başkan Yardımcısı Salih Taşdemir, BIG partisi temsilcileri, STK temsilcileri, sivil toplum örgütleri kuruluşları, Almanya’nın çeşitli şehirlerinden katılımcılar ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Moderatörlüğünü UETD Hessen Bölge Başkan Yardımcısı Erkan Arslan’ın yaptığı program, Avrupa güzel Kur-an okuma ikincisi Yasin Koca’nın Kur-an’ı Kerim tilaveti ile açıldı. Ardından İstiklal Marşı’mız ve şehitlerimize saygı ile devam etti. Türkiye dış politikasını ve Avrupa Birliği hakkında çok önemli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler Başkanı Dr. Ayşe Sözen Usluer, “Avrupa’nın kurallarına göre ya da ABD’nin yol haritasına göre hareket edecek sıradan bir ülke değiliz. Stratejik ortağımız ABD ile Münbiç’te karşılaşırsak tehdidine göre de hareket edecek bir ülke değiliz. ABD verdiği sözleri tutmadı. O halde teröristleri bölgeden biz çıkartırız. Kendi politikamız, kendi iç güvenliğimiz ve kendi halkımızın çıkarlarını koruyup gözeten sorumluluklarımız var. Avrupa’da, partimize ve sayın Cumhurbaşkanımıza anti yaklaşımlar olduğunu gözlemliyoruz. Biz kendi dilimizde, içimizde yapmamız gerekenleri halkımıza anlatıyoruz. Fakat Avrupa bunu anlamak istemiyor. Biz haklı mücadelemizde onlara, onların dilinde konuşmasını da biliyoruz. Mücadelemizi onların dilinde anlatarak dost kalmak istiyoruz. Kesinlikle Avrupa’nın Türkiye’ye karşı yeni ve pozitif bir dil geliştirmeye ihtiyacı var. Onlarda dersini çalışmak zorunda. Türkiye devlet geleneği olan büyük bir ülkedir. Jeopolitik konumundan ötürü müttefik olduğumuz ülkeler var. Yakın temaslarda bulunup ilişkilerimizi yürüterek Türk ticaretini yüksek düzeylere taşımaya çalıştığımız ülkelerde var. Önemsediğimiz ülkelerin başında da tarih boyu müttefiklik yaptığımız Almanya var. Almanya ile olan ilişkilerimizde ipler zaman zaman gerilse de hiçbir zaman kopmamıştır. İplerin kopması, iki ülkenin ticari ve ekonomik açıdan çıkarlarına fayda sağlamaz. Kesinlikle zarar verir. Bu nedenle Türkiye ve Almanya her zaman dost kalmayı bilmiştir. Almanya’da yaşayan Türkler 4. jenerasyonu yaşarken artık iki ülke halkı organik bir bağla bağlanmıştır. Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarımızın sorunlarını ortadan kaldırmak için sürekli temaslar, toplantılar ve programlar yaparak hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızı önemsediğimiz kadar Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızı da önemsiyor, ihmal etmemek için çaba sarf ediyoruz. Onların can güvenliğini ve özgür iradesini korumak, yalnız olmadıklarını hissettirmek için devlet olarak her zaman desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

İÇ GÜVENLİĞİNE KİMSE KARIŞAMAZ
Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığını ve bu nedenle iç güvenlik için olağanüstü hal ilan edildiğini, OHAL’in kaldırılması yönünde Avrupa ülkelerinden baskı geldiğini belirten Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler Başkanı Dr. Ayşe Sözen Usluer, “Birleşmiş Milletler kararlarından 51. madde yani meşru müdafa hakkımızı kullanıyoruz. Halkımızın güvenliği için yapılması gerekeni yapıyoruz” dedi. Fransa’da 6 kez OHAL ilan edildiğine değinen Dr. Ayşe Sözen Usluer, “Fransa yapılması gerektiği için OHAL ilan etti. İç güvenliğidir kimse karışamaz. Çıkan olaylarda 92 kişi hayatını kaybetmişti. Biz alçak darbe girişiminde yalnızca bir gecede 252 şehit verdik. 30 yılı aşkın teröre karşı mücadele veriyoruz. Burada yitirilen canları yarıştırmıyoruz. Fransa OHAL ilan ederek kendi halkının iç güvenliğini sağlamaya çalışmıştır. Kimse neden OHAL ilan ediyorsun demedi. Onların iç meselesiydi. OHAL ile vatandaşlarının güvenliği sağladılar. Biz, jeopolitik konumumuz gereği içerden ve dışardan birçok saldırılara maruz kalıyoruz. PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ dünyanın kabul ettiği ve ilan ettiği terör örgütleridir. Saymış olduğumuz terör örgütlerinin tamamı ile dünyada mücadele eden bir tek Türkiye vardır. Türkiye hiçbir ülke topraklarını işgal etmek için operasyonlar düzenlemiyor. Fırat Kalkanı harekatı ortadadır. 24 Ağustos 2016’da, Esed rejimine karşı yürütülen Fırat Kalkanı operasyonu ile 7 ayda büyük bir bölgeyi teröristlerden temizledik. Türk askeri, bölgede yaşayan halkın tekrar evine güven içinde dönmesini sağlayarak büyük bir zafer elde etti. Bu zafer dünya barışı içinde örnek teşkil etmiştir” dedi. Beşar Esad’ın kendi vatandaşlarını katlettiğini belirten Dr. Ayşe Sözen Usluer, parçalanmış değil, bütünleşmiş Esad’sız bir Suriye istediklerini ifade ederek halkın demokratik taleplerini, demografik yapının korunmasını, demokratik bir seçim yapılmasını da önemsediklerinin altını çizdi. Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO tarafından Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a karşı yürütülen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında köylerin teröristlerden temizlenmeye devam ettiğini belirten Dr. Ayşe Sözen Usluer, “Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’de Ebu Kab ve Hacılar köyü de teröristlerden temizlendi. Harekatın başlangıcından bu yana 2 bine yakın teröristi TSK etkisiz hale getirdi. Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nı gerekirse Menbiç’e kadar genişletiriz” diyerek bunun için kimseye zaman vermeyeceklerini, operasyonun hedeflerine ulaşana kadar devam edeceğini söyledi.

İSLAMİYET TERÖRÜ LANETLİYOR YASAKLIYOR
Özellikle Avrupa’da son yıllarda İslamafobik olayların artığına değinen Dr. Ayşe Sözen Usluer, “İslam’a karşı maalesef Avrupa’da saldırıların artığını gözlemliyoruz. Buna paralel olarak Avrupa’nın bir çok ülkesinde sağ popülist, göçmen düşmanı partiler yükselişte. İslamofobik, popülist söylemler kullanan partilerin gündeme gelmesi göçmenleri ve vatandaşlarımızı tedirgin ediyor. Çünkü siyasetlerini yabancı düşmanlığı üzerine yoğunlaştırıyorlar. Bu partiler, iktidarda olmasalar bile siyasal gündemi ve siyasetin gidişatını belirliyor. Demokrasinin ve özgürlüklerin beşiği olarak anlatılan Avrupalılar için bu durum kesinlikle tezat oluşturuyor” dedi.  Yaşanan terör olaylarından sonra terör örgütünün başına İslam kelimesini koyarak algı oluşturulmasını kesinlikle kabul etmediklerini ifade eden Dr. Ayşe Sözen Usluer, “Dinimiz şiddeti ve terörü yasaklıyor. Yaşanan terör olayında İslam kelimesini iliştirmek, İslamafobik söylemin bir parçasıdır. İslam, şiddet, terör ve öldürmeyi yasaklamış; sevgiyi, saygıyı ve insanlığı barış içinde yaşatmayı emretmiştir” diyerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasette dürüstlük, açıklık ve verilen sözlerin karşılıklı olarak tutulması gerektiğine vurgu yaptı. Programın sonunda Avrupalı Türkler’in ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dr. Ayşe Sözen Usluer’e, UETD kadın kolları çiçek ve 6 aylık bebeği için hediye verdi.