Mevlana Camii hizmette yarışıyor

blank

 

Murat Pehlivan/Duisburg
Diyanet İşleri Başkanlığında görevli olarak Avrupa İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı olan Duisburg Mevlana Cami’ sinde Din Görevlisi ve Hafızlık Kursu eğitmeni olarak görev yapan Talip Toklu, Mevlana Camii Hafızlık kursları başta olmak üzere çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

YENİ HAFIZLAR YETİŞİYOR
Kendisinin Gümüşhane/ Kelkit’li olduğunu ve Diyanet’te görev yaptığını üç yıldır da Almanya Duisburg’ta Mevlâna Cami’sinde bulunduğunu söyleyen Toklu, iki yıl önce sevdalı olarak başlayarak büyük emek verdikleri Hafızlık kurslarının meyvelerini vermeye başladığını ve geçen hafta Duisburg’tan ilk Hafız’ı İslam Camiasına kazandırdıklarını ifade etti. Toklu, şu anda camilerinin kültür merkezlerinde 43 erkek, 37 kız öğrenci toplamda 80 öğrencinin Hafızlık Kursu gördüğünün altını çizerken, “Düsseldorf Bölgesi ‘nde camia olarak kırk yıllık geçmişimizde bir ilki, Duisburg Mevlâna Cami olarak Rabbim bizlere nasip etti. Allah’ a şükürler olsun” dedi.

blank

KİLOMETRELERCE UZAKTAN GELENLER VAR
Talip Toklu, “Hafızlık kurslarına Allah’ a şükür çok yoğun bir talep var. Kilometrelerce uzaktan gelenler var, yetişemiyoruz. Bu nedenle Türkiye ‘den, Diyanetten ikinci bir Hoca talep edildi. Şu an üç bayan, üç erkek hocamız da bu kursta görev almakta. Tabi sadece Hafızlık kurslarımız yok. Burada ayrıca 37 eğitimcinin emek verdiği, ana sınıfı çağından, ergenlik çağına kadar 400 civarı Kur’ an kurslarında eğitim gören öğrencilerimiz var” dedi. Toklu bu yıl ayrıca Kur’an yıldızları adlı bir organizasyon ile bu kursları başaranlara Ekim ayında Türkiye’den, Diyanet işlerinden gelen görevliler tarafından sertifikalarının verileceğini ifade ederken, “bu hizmetlerde bölge başkanımız Bayram Kılıç’ tan, Teşkilat Başkanı Hulusi Yüksel’ e Eğitim Başkanı Ahmet Gündüz gibi Genel Merkez, Bölge İrşat ve Eğitim Başkanlıkları, Mevlana Cami yönetim kurulunda çok sayıda gönüllü ve vefakâr insanın büyük emekleri var” Allah onlardan razı olsun” dedi.

 

blank

YENİ BİNAMIZDA DAHA VERİMLİ OLACAĞIZ
Toklu gazetemize “şu anda kaba inşaatının bittiği, Meiderich semtindeki Winter str 2 adresindeki minareli, kubbeli modern ve çok daha büyük kapasiteli 15 ayrı ayrı sınıfları olacak külliyemize geçtiğinizde inanıyorum ki bu hizmetler ve emekler kat be kat artıp çok başarılı işlere imza atacağız” dedi.

 

 

blank