Mevlana Camii’ne “Boyalı” saldırı

blank

ATIB-Frankfurt Mevlana Camii’ne gece sabaha karşı gerçekleştirilen ve maddi hasara sebep olan boyalı saldırının ardından geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, “Saldırının takipçisi olacağız” dedi.

blank

FRANKFURT – Gün geçtikçe artan ırkçı saldırılardan rahatsız olan Almanya’da yaşayan Türk toplumu şimdi de terör faaliyetleri içinde olan örgütlerin saldırılarıyla karşılaşmaya başladı. ATIB-Frankfurt Mevlana Camii’ne yönelik gerçekleştirilen ve maddi hasara sebep olan saldırısı sonrasında Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer Mevlana Camii’ni ziyaret ederek cami cemaatine geçmiş olsun dileklerini iletti. Bu saldırının Almanya’daki terörist yapılanmaların çirkin yüzünü bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Başkonsolos Erdem Tunçer, “ATİB Frankfurt Mevlana Camii’ne sabaha karşı boyalı bir saldırı gerçekleştirdiğini öğrendik. Derneğimizi ziyaret ederek yetkililere geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Saldırının sorumlularının bir an önce tespiti bağlamında emniyet makamları nezdinde konunun takipçisi olacağız” dedi. Mevlana Camii yöneticileri ve cemaati, Caminin duvarlarına sarı kırmızı ve yeşil renkli boya torbakarı atılarak yapılan saldırının failletinin bir an önce yakalanmasını istediler. ATİB Genel Başkanı İmam Cengiz, saldırıyı şiddetle kınadığını ifade ederek, “Bu tür İslam düşmanlığı saldırılarının azalmasını beklerken maalesef saldırılar giderek artmaya devam ediyor. Bu sonuçtan endişeliyiz. Yetkililerden saldırıları engelleyecek ciddi tedbirler almalarını bekliyoruz. Bu kapsamda uğradığımız saldırının faillerinin bir an önce yakalanıp adaletin önüne çıkartılması tesellimiz olacaktır. 2021 yılında Almanya’da Müslümanlara ve camilere yönelik 662 saldırı düzenlendi. Faillerin ağırlıklı olarak aşırı ırkçı ve terör örgütü PKK yandaşlarından oluştuğu istatistiklere yansımıştır. Kaydedilen suçlar arasında internette nefret söylemi, tehdit mektupları ve kişisel saldırıların yanı sıra mülke zarar verme ve duvar yazıları da yer alıyor. Olaylarda 17 kişi hafif veya ağır yaralandı.

Saldırıya UID’den kınama
Ululararası Demokratlar Birliği (UID), Mevlana Camii’ine yapılan saldırıyı kınadı. UID Genel Başkanı Köksal Kuş “Almanya’da son günlerde Türk sivil toplum kuruluşlarına yapılan provokatif ve terörist faaliyetleri şiddetle kınıyor, Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Frankfurt-Höchst Mevlana Camii yönetimine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Güvenlik birimlerinin olayın faillerini bir an önce yakalamalarını ve adalete teslim etmelerini temenni ediyorum” açıklamasında bulundu.