Mevlid Kandili idrak edildi

Muzaffer Çetin-Selahattin Özdemir

 Çok sayıda Müslümanın yaşadığı Almanya’da, Mevlit Kandili dolayısıyla camiler doldu

 

 

 

Tüm yurtta olduğu gibi yurtdışında da Müslümanlar, Alemlere rahmet olarak gönderilen son Peygamber Hazreti Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) dünyaya  teşrif ettiği gün olarak kutlanan ‘Mevlit Kandili’ münasebetiyle Müslümanlar camileri doldurdu. Karlsruhe’nin Bretten kasabasında faaliyet gösteren DİTİB Yeşil Cami’de Mevlid Kandili’ni değerlendirmek isteyen Müslümanlar ile doldu. Din görevlisi Süleyman Akbulut, minik öğrencileri ile Kur’an-ı Kerim tilaveti, Mevlid-i Şerif’i ve birbirinden güzel ilahilerle camiye gelen cemaate  dolu dolu bir gece yaşattı. Cemiyet Başkanı Yusuf Tepe, Mevlit kandilinde Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okuyan çocuklara hediyeler verdi. Kandil nedeniyle camiye gelen vatandaşlara lokum ve tatlı ikram edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

MERKEZ CAMİİYE AKIN ETTİLER

Almanya’nın Köln kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisini dolduran Müslümanlar, Mevlit Kandili’ni birlikte idrak etti.
Çok sayıda Müslümanın yaşadığı Almanya’da, Mevlit Kandili dolayısıyla camiler doldu.  Köln kentindeki DİTİB Merkez Camisinde düzenlenen programda, din görevlileri Emre Şimşek ve Seyfettin Erkan, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Mevlid-i Şerif okudu. DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Dilek, Hazreti Muhammed’in dünyayı şereflendirdiği bu gecenin önemini anlattı

 

İSLAM KÜLTÜR MERKEZLERİ BİRLİĞİ

Almanya’nın Heilbronn’a bağlı Neckarsulm’da İslam Kültür Merkezleri Birliği Cami’ini dolduran Müslümanlar, Mevlit Kandili’ni birlikte idrak etti. Çok sayıda Müslümanın yaşadığı Almanya’da, Mevlit Kandili dolayısıyla camiler doldu. Neckarsulm İslam Kültür Merkezleri Birliği Cami’inde düzenlenen programda Cami din görevlisi İsmail Yılmaz, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Mevlid-i Şerif okudu. Cami din görevlisi Yılmaz yaptığı konuşmada, peygamber efendimizin dünyayı şereflendirdiği bu gecenin önemini anlattı.

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Mevlit Kandili dolayısıyla program düzenlendi. Ülkedeki Müslümanlar yatsı namazı için camileri doldurdu. Başkent Üsküp’te Türk Çarşısı’nda bulunan Murat Paşa Camisi’nde, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği ve Makedonya İslam Birliğince kandil programı düzenlendi. Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Murat Alkan’ın katıldığı programa, bölgedeki Müslümanlar yoğun ilgi gösterdi.

Almanya

Almanya’nın Köln kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisini dolduran Müslümanlar, Mevlit Kandili’ni birlikte idrak etti.

Çok sayıda Müslümanın yaşadığı Almanya’da, Mevlit Kandili dolayısıyla camiler doldu. Köln kentindeki DİTİB Merkez Camisinde düzenlenen programda, din görevlileri Emre Şimşek ve Seyfettin Erkan, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Mevlid-i Şerif okudu. Camide düzenlenen özel programın sonunda, her milletten Müslüman hep birlikte dua etti.

 

Pakistan

Hazreti Muhammed’in dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlit Kandili sebebiyle Pakistan’ın Karaçi kentinde camiler, cadde ve sokaklar ışıklandırıldı.

Irak

Irak’ın başkenti Bağdat’ın Azamiye semtinde Hazreti Muhammed’in dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlit Kandili dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Azamiye’nin merkezinde bulunan İmam-ı Azam Ebu Hanife türbe ve camisinin bulunduğu alanda mevlit okutuldu. Söz konusu etkinliğe Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ile çok sayıda devlet erkânının yanı sıra Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ve vatandaşlar katıldı.

Etiyopya

Etiyopya’da yaşayan Türk vatandaşları Mevlit Kandili münasebetiyle düzenlenen programa katıldı.

Başkent Addis Ababa’daki Din Hizmetleri Müşavirliğinin mescidinde toplanan vatandaşlar, kandilin manevi atmosferini birlikte yaşadı.

Programda Kuran-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okuyan Addis Ababa Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Acar, konuşmasında, Hz. Muhammed’in tüm Müslümanlar için örnek olduğunu hatırlattı.

Gürcistan

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki Tiflis Cuma Camisi’nde, MevlitKandili idrak edildi.

Kandil programına, Türkiye’nin Tiflis Büyükelçiliği Din İşleri Müşaviri Prof. Dr. Nebi Gümüş, Doğu Gürcistan Müftüsü Yasin Aliyev, Tiflis Cuma Camisi İmamı Ramil Hüseyin Aliyev ve Müslümanlar katıldı.

Bosna Hersek

Hazreti Muhammed’in doğumu vesilesiyle Bosna Hersek’te geleneksel düzenlenen “Selam Ya Resulallah” etkinliği kapsamında, başkent Saraybosna’da “Miraç ve Yolculuk Durakları” isimli minyatür sergisi açıldı.

Yunus Emre Enstitüsünün de desteğiyle tarihi Başçarşı’daki Brusa Bezistanı’nda düzenlenen “Osmanlı kültür ortamında miraç” konulu “Miraç ve Yolculuk Durakları Sergisi”ne ülkedeki Türk kurumlarının temsilcileri, davetliler ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Bulgaristan

Bulgaristan’ın Filibe şehrindeki Murat Hüdavendigar Camisi’ni dolduran Müslümanlar, Mevlit Kandili’ni birlikte idrak etti.

Mevlit Kandili dolayısıyla Bulgaristan Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü, ülkenin güneydoğusundaki Filibe şehrindeki Murat Hüdavendigar Camisi’nde, bölge müftülerinin de katılımıyla program düzenledi.

Programa Başmüftü Dr. Mustafa Aliş Hacı, Türkiye’nin Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani ve çok sayıda Müslüman katıldı.