MEVLÜDE ANA DUALARLA UĞURLANDI

 

 

 

MURAT PEHLİVAN-MURAT ALİ BLACH
SOLİNGEN – Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te ırkçılar tarafından kundaklanan evlerinde çıkan yangında ailesinin 5 ferdini yitiren Mevlüde Genç için düzenlenen cenaze törenine katılım yoğun oldu.  Cenaze töreninin ardından Mevlüde Genç’in naaşının defnedilmek üzere memleketi Amasya’ya gönderildi.

 

 

Cenaze törenine Solingen Belediye Başkanı Tim Kurzbach (SPD), CDU’lu KRV Eyalet Başbakanı Başbakan Hendrik Wüst, Büyükelçi Ahmet Başar Şen, AK Partili politikacı Çağtay Akif Kılıç, AK Parti Adıyaman Milletvekili Fatih Toprak, Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan, Essen Başkonsolosu Sezai Tolga Şimşir, Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, UID Genel Başkanı Köksal Kuş, YTB Başkanı Abdullah Eren, Durmuş Genç, ailenin yakınları, Fırat Arslan ve SPD Eyalet milletvekili Volkan Baran katıldı.

 

 

Törende Eyalet Başbakanı Wüst, Belediye Başkanı Tim Kurzbach, AK Partili politikacı Akif Çağtay Kılıç ve Berlin Büyükelçimiz Ahmet Başar Şen birer konuşma yaptılar. Eyalet Başbakanı Hendrik Wüst, cenaze namazı öncesi düzenlenen törende yaptığı kısa konuşmada, “Mevlüde Genç’in nefrete karşı sevgiyi gösterecek büyük bir kalbi vardı” dedi.

 

 

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç da, “Bugün burada veda ettiğimiz Mevlüde Anne, birlikte yaşamın ve sevginin en güzel örneğiydi. Mevlüde Anne’nin nasıl yaşadığını neler çektiğini ve nasıl örnek bir kişi olduğunu unutmamalıyız. Bugün burada yaşadığımız birliktelik umarım, unutulmaz” dedi.

 

Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ise, “Mevlüde Anne sadece Almanya’daki Türk toplumu için değil Almanya’da yaşan bütün insanlar için örnek bir insandı. Hepimiz için anneydi. Mevlüde Anne 29 yıl önce bulunduğumuz mekânda 2 kızını 2 torununu ve bir yeğenini kaybetti. O büyük acıya rağmen ki doğal ölümle değil bir saldırıyla kaybedildi, ona rağmen nefret duyabilecekken, düşmanlığa bir sebebiyet varken bunu yapmadı. O büyük acıyı içine gömdü ve insanlık sevgisini öne çıkardı ve dost olalım dedi” diye konuştu.