MEZARLIKLAR ZİYARET EDİLDİ

Gülsüm Tan-Hasan Akdoğan
BREMEN-Dini bayramlarımız öncesi bir İslam geleneği olan kabir ziyaretleri Almanya’nın Bremen kentinde de sürdürülüyor. Kurban Bayramı dolayısıyla Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Bremen teşkilatı öncülüğünde Osterholz Müslüman mezarlığı ziyaret edildi. UID Bremen-Osterholz bölge başkanı Emin Çiftçibaşı’nın organizesinde gerçekleşen ziyarette, Din Görevlisi Mustafa Bolat  tarafından  Kur’an okundu, tekbirler getirildi ve dualar edildi.

Kabir ziyaretleri insana ölümü ve ahireti hatırlatır
Burada verdiği dini bilgilerde İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’in ilk zamanlar kabir ziyaretlerini yasakladığını hatırlatan Bolat hoca, insanların cehalet safhasında yasak ettiği  ziyaretleri İslamiyet’in yerleşmesiyle İnsana ölümü ve ahireti hatırlatır ve ahireti için ibret almayı sağladığı nedeniyle bu yasağı kaldırdığını anlattı. Duaların illa da bir mezar başında değil, ölüler için her yerden dua edilebileceğini söyleyen Bolat hoca, Kur’an ayetleri ve hadislerden örnek vererek, “Allah’ın dediği gibi Kur’an’ın ipine sarılın, birlik olun. Peygamberimizin, hali vakti yerinde olanların kurban kesmesini önerdiğini ve Allah’ın verdiği her türlü nimetlerle zengin olunduğunu da unutmayın” diye nasihatte bulundu. ATİB Bremen Merkez camisine yeni atanan Mustafa Bolat, “Ben buraya hizmet vermek için geldim. Dolayısıyla tüm Müslümanların imamıyım” dedi
Burada tüm katılımcıları selamlayan Emin Çiftçibaşı ise, bölgede bu ziyaretleri gelenek haline getirdiklerini belirterek, “Bu kez 3.sünü gerçekleştirdik. Bremen teşkilatımız, Delmenhorst, Nordenham ve Bremerhaven kentlerinde olduğu gibi Bremen’in diğer semtlerindede eş zamanlı ziyaretler gerçekleştirmiştir” diye bilgi verirken, Hemelingen bölgesi adına tüm katılımcılara teşekkür etti.  Duygulu anların yaşandığı ziyaret, toplu dua ile son buldu.