Milletvekili Önes’den korona önerileri

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg Eyalet Milletvekili Barış Önes yayınladığı bildiride vatandaşlara yardımcı olabilmek için elinden gelen herşeyi yapmaya hazır olduğunu söyledi. Önes kötü günleri az zararla atlatacağız temennisiyle başladığı bildiride şu konulara dikkat çekti:  Sizlere korona salgını yaşadığımız şu günlerde ilk basın açıklamamla ‘merhaba’ demek istiyorum. Salgın ve salgınla mücadeleye yönelik alınan tedbirler, yasaklar ve sunulan teşvikler konusunda ne kadar çok bilgi sahibi olursak bu kötü günleri de o kadar az zararla atlatacağız. Ben de sizleri Hamburg’daki gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgilendirmek istiyorum. Eğer sizler de bu bilgilerin sizlere ulaşmasını isterseniz E-Mail adreslerinizi kontakt@baris-oenes.de adresine ulaştırabilirsiniz. Salgının iyice yükseldiği günlerde gerekli önlemleri almanızı tavsiye ediyor, hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Korona salgını nedeniyle Hamburg’da alınan yeni tedbir ve teşvik kararları:

Küresel korona salgınında dünya genelinde virüs testleri pozitif çıkanların sayısı 1 milyonu aşarken Almanya’da virüs testi pozitif çıkanların sayısı 3 Nisan itibariyle 84 bin 818 kişi olarak açıklandı. Robert Koch Enstitisü (RKI), korona virüsünden kaynaklanan ölüm vakalarının sayısının 3 Nisan itibariyle 1074’e yükseldiği bildirildi. Türkiye’de korona virüsü testi pozitif çıkanların sayısı 18.135’e ve salgından hayatını kaybedenlerin sayısı da 356’ya yükseldi.

Hamburg’da virüsün bulaştığı insan sayısı 3 Nisan itibariyle 2 bin 557 olarak açıklanırken virüse bağlı ölüm vakası da 14 olarak açıklandı.

Yasaklara uymayanları şu cezalar bekliyor:

  • Sinema, müze, tiyatro, oyun salonları, spor salonları gibi yerlerin açılması durumunda sorumluları 5 bin Euro’ya kadar cezalar bekliyor. Aynı suçu birkaç kez işleyenlere ise 25 bin Euro’ya kadar cezalar kesilebilecek.
  • Çocuk park alanlarının açılması, turistik amaçlı otobüs seyahatleri, restoran, kafeterya veya kantin gibi yerlerin izinsiz açılmasının cezası 4 bin Euro’ya kadar.
  • Kuaför, kozmetik veya masaj salonları gibi hizmet alanlarını yasaklara rağmen açanlara 2 bin 500 Euro’ya kadar cezalar yazılabilecek.
  • Her türlü etkinlik, toplantı, eğlence ve kutlama yasağına uymayanlar 1000 Euro’ya kadar ceza ödemek zorunda kalabilir. Korona partileri yapanlar daha da ağır cezalar aşacak.
  • İşyerlerini açmak zorunda olan şirketler, çalışanlar için, arada 1,5 metre mesafe gibi gerekli önlemleri almak zorunda. Bu kuralara uyulmaması durumunda şirketleri cezalar bekliyor.
  • Açık alanda aralarına en az 1,5 metre mesafe koymayanlara, aynı evde ikamet etmeyen 2’den fazla kişinin kamusal alanlarda bir araya gelmesi, her türlü etkinlik, toplantı, eğlence veya kutlamaya katılanlara da 150 Euro ceza kesilebilecek.

Hamburg Sağlık Dairesi, tüm etkinlik yasaklarının bir sonraki açıklamaya kadar Nisan ayı sonuna kadar geçerli olacağını açıkladı. Bu sene Hamburg’da her türlü Paskalya Ateşi’nin (Osterfeuer) yakılması yasağı da buna dahil.

Hamburg, korona krizinde öğrencileri de unutmadı. Hamburg Senatosu, korona salgınından maddi açıdan olumsuz etkilendiğini ispat edebilen öğrencilere aylık 400 Euro faizsiz kredi imkanını da sunmaya başladı. Bu şekilde ek işini kaybetmiş öğrenciler de nefes alacak. Ayrıca sömestr aidatı ödemeleri de 15 Temmuz’a ertelendi.

Korona virüsüyle ilgili, aralarında Türkçe’nin de bulunduğu farklı dillerde bilgilendirme siteleri de hizmet vermeye başladı. Genel bilgiler, korona testi yardım hatları, tedbir kararları, hangi şirketlerin açık olabileceği, şirketler ve bağımsız çalışanlar için genel bilgiler, şirkete destek imkanları, çalışanlar için bilgiler, kiracılar için gibi yararlı bilgilerin yer aldığı bu sitelere aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz:

https://www.ndr.de/nachrichten/hamburg/Koronavirues-Buradan-yardm-alabilirsiniz,coronaservice116.html

Hükümetin Genel Talimatnamelerine ise aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.hamburg.de/allgemeinverfuegungen/13751148/genel-talimatname/

Ayrıca tıbbi yardım ihtiyacı olanlar için 116117 numaralı bilinen telefon numarasına ek olarak, 040 428 284 000 telefon numarası altında başka bir yardım hattı daha hizmete girdi.