ŞAMPİYONLUK İÇİN NEFES TUTTULAR

Murat Pehlivan
OBERHASUN-Almanya’nın Oberhausen şehrinde düzenlenen Su Altı Basketbolu 21 say altı Dünya Şampiyonası’nda erkekler ve kızlarda Milli Takımlarımız havuzda kulaç atıyorlar.

İLK MAÇ BERABERE BİTTİ
Erkeklerde yaş ortalaması 18 ile yenilen genç kadrosu ile Kolombiya karşına çıkan Türkiye iyi mücadele ile 1-0 öne geçtiği maçta, oyuncu değişikliği sırasında yediği gol ile havuzdan ilk maçında 1-1 beraberlik ile ayrıldı. Şampiyona iki grupta 4 erli takımla başladı. Final maçı 18.11.2018 pazar günü oynanacak. Şampiyona Lothringer str 75, 46045 Oberhausen adresindeki Yüzme Havuzlarında yapılıyor.

BİZİ YALNIZ BIRAKMAYIN
Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlilerinden Türkiye Sualtı Federasyonu (TSSF) Başkanı Doç. Dr. Şahin Özen, Sualtı Ragbisi’nin dünyanın en zor yapılan sporlarından biri olduğunu belirterek Almanya’da düzenlenen şampiyona için şunları söyledi. İlk maçımızda beraberlik ile ayrıldık. Rakip güçlü ve kaliteli olsa da kazanabilirdik.  Biz son dünya şampiyonuyuz. Her ne kadar takımızı gençleştirsek te bu turnuvadan en azından bir madalya bekliyoruz. Gruptan lider çıkmak için çaba göstereceğiz. Çünkü diğer tarafta güçlü ve ev sahibi bir Almanya’ya var. Daha önce Almanya’yı yendik bunu yine başaracak güçteyiz. Finalde onlar ile karşılaşmayı arzu ediyoruz. Burada çok Türk yaşıyor ama maalesef destek yok. Sizin aracılığınız ile yetkililere ve vatandaşlarımıza sesleniyorum. Bizi yalnız bırakmayın” dedi. Su Altı Basketbolu Milli Takımlar Teknik Direktörü Tarkan Naneli yaptığı açıklamada su altı basketbolunda (ragbisi) son beş yılda çok iyi bir ivme yakaladık. Biz buraya şampiyon fakat gençleşerek geldik. Burası 21 yaş altı şampiyona. Biz 18 yaş ortalamasına sahibiz. Maçta çok iyi değildik ama kötü de sayılmaz. İlk maçtan mağlup olmamak önemli. Kameralara çektik eksiklerimizi önümüzdeki maçlarda telafi edeceğiz” şeklinde konuştu.

Su Altı Basketbolu Nedir?
3,5 ile 5 metre derinlikte oynanması gereken, 12’şer sporcudan iki takım, 6’sı suyun içinde 6’sı suyun dışında olmak üzere sınırsız oyuncu değişikliği yapabileceğiniz bir oyun. Amaç rakibin potasına topu sokmak. Belli bir sertliğe izin verilmiyor ve malzeme ekipmanına dokunmak yasak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

error: