MOBING İLE MÜCADELE

Bir zamanların mobbing kurbanı başarılı genç manken anlatıyor…

” Alay hareketleriyle başladı sonra sonu gelmeyen pisikolojik saldırılara dönüştü.

Giysilerim markalı değil diye dışlandım, dış görünüşümü beğenmezlerdi, hafif kilolu vücut yapımdan dolayı okulda uzun yıllar okul arkadaşlarımın alay konusu oldum.”

29 yaşındaki genç kadın küçük çocuk yaşlarında uzun yıllar okul arkadaşlarının alay hareketleriyle başlayan sonra sonu gelmeyen psikolojik şiddete maruz kaldığını anlatıyor…

” Her sabah karnım ağırırdı. Hele de otobüs okul yoluna yaklaşınca içimi büyük korku kaplardı, karnımın ağrısından nefes alamazdım.Dersleri düşünemezdim,acaba bugün beni hangi kötü olay bekliyor? Kaygı ve korku hissederdim,soğuk soğuk terlerdim. Bikeresinde okuldan üç erkek arkadaşımın tenefüste etrafımı çevirip ben fenalaşana kadar dış görünüşüme hakaret ettiklerinde oradan kaçmak,kendimi yok etmek istemiştim. ”

İntihar etmek eylemi mobbing kurbanları arasında görülebiliyor.Ama kendisi bunu hiç düşünmedi…

” Hayatın sahibi insanı yaratan güçten yardım istedim.Dua yapmayı rituel haline getirdim. İyi insan olduğumu biliyordum.Kötülüğü durduramıyordum ancak onlara rağmen iyi insan olmak için bu yolda. Mobbingin benim kader sınavım olduğunu düşünüyorum.”

Duygusal olarak yalnızlaştığında ailenin anlaması ve doğru mücadele desteği verebilmesinin önemi büyük!

” Ben konuşma engelli olarak dünyaya geldim.Babamın beni olduğum gibi kabul etmesi çok kolayken, annemin durumumu kabullenmesi zaman aldı.Göze batmamak için uslu ve sessiz çocuktum. Yaşıtlarımla sorun çıktığında ailem daha uslu olmam çocuklarla iyi geçinmem için bana öğüt verirdi. Aileme daha fazla sorun olmak istemiyordum.Konuşma engelim uygulanan terapilerle iyileşse de çok konuşmamaya özen gösterirdim. Tepkilerimi daha çok içime çekilerek gösteriyordum ama sanki görülmüyordum. Bu çok ilginç bence. ”

Okulların ırk,zengin ve yoksul öğrencilere tarafsız mobbing desteği malesef hiç memnun edici değil. Hafife alınmamalı!

” Kesinlikle problemi çocuk kavgası gibi önemsizleştirmek çözüm değil, yada taraf tutmak.Benim yaşadıklarıma kayıtsız kaldılar. ”

Sonra hayatın nasıl etkilendi?

“İçimde yaşadıklarıma rağmen kendime söz verdim okulumu bitirmeye, yüksek meslek sahibi olmayı ve kendini takdir eden insan olmaya.Yıllarca yaşadığım şidette rağmen başardım. Elbette halan izlerini taşıyorum, anlıyorum kolay geçmeyecek. Yinede İnsani değerlerimi hiç bırakmadım. ”

Mankenliği seçtin.Dışardan içeriye iletişimmi? Görün Beni mi?

“Kendimi kabul etmeyi öğrendim.Vücudumu sevmeyi öğrendim.Biçok yol var tabiki insanın öz güvenini kazanması için.Benim seçimim Fotomodellik. Özgüvenime çok olumlu katkısı oldu.Başta ben bile düşünmemiştim model ajanslarında olumlu talepler ciddi geri dönüşler oldu.Aslında dışardan içeriye kendimle iletişim kurmak ve elbette istiyorum görsünler insanlar kendimle barıştığımı ve korkmadığımı başarılarımı”

Nasıl devam edecek?

“Sınavlarım yoğunluğu geçince düzenli şekilde fotomodelliğe ağırlık vereceğim. Fotosütüdyo açmayı planlıyorum. Görüşmelerimiz devam ediyor. Kameraların önünde çok doğal olabiliyorum ve mutlu oluyorum,kendim olabiliyorum. Bencede yaptığınızın önemi yok yaptığınız her ne iş olursa olsun inanmak başarıyı getiriyor derler çok doğru… ”

Sevgili Ela’ya bizimle samimi ve güzel sohbeti için teşekkürler.