Mölln Fatih Camii’ne ırkçı saldırı

blank

Erdal Altuntaş
MÖLLN – Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Mölln Fatih Camii’ne 5 Eylül Pazartesi akşamı kundaklama girişiminde bulunuldu. Kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından yapılan kundaklama saldırısında, caminin girişinde bulunan ilan panosunda asılı bulunan kağıt ve afişlerin yakılması sonucu meydana gelen duman sonrası yangın alarmı çaldı. Alarmın çalmasıyla panikleyen failler olay yerinden uzaklaştığı ve kundaklama girşiminin başarısız olduğu belirtildi. Kundaklamanın başarısız olması sevindirirken, camilerin hala ırkçıların hedefinde olması da vatandaşlarımız arasında tedirginlik yapmaya devam ediyor.

blank

blank

Hamburg Başkonsolosu E. Derya Kara, Mölln Belediye Başkanı Ingo Schaper ve Ditib Nord Eyalet Birliği yetkilileri Fatih Camiini ziyaret ederek incelemelerde bulundular. Ditib Nord Başkanı Mehmet Gök yaptığı yazılı açıklamada „Saldırı bir kundaklama girişimi olmasından dolayı daha büyük yangına yol açabilir ve insanımızın hayat ve sağlığını ciddi bir şekilde tehlikeye atabilirdi. Camiye yaptığımız geçmiş olsun ziyareti esnasında belediye yetkililerine konu ile ilgili her türlü gerekli araştırmaların yapılmasının önemini vurgulayıp, bu tür ırkçı saldırıların tekerrür etmemesi için gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını derhal dile getirdik“ dedi. Camiye yapılan bu saldırı ile ilgili Ratzeburg Kriminal Dairesi tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın bir an önce sonuca varıp faili veya faillerin tutuklanmasını temenni eden yetkililer „Dayanışma içinde olduklarını belirtmek için derneğimizi ziyaret eden bütün sivil toplum temsilcilerini, kurumumuz ve Mölln derneğimiz adına teşekkür ederiz“ dediler.
Almanya’daki ilk büyük ırkçı saldırı 1992 Kasım’nda Mühlenstr ve Ratzeburgerstr. olmak üzere iki ayrı yerde kundaklama yapılmış ve bu kundaklama sonrası Samsunlu üç vatandaşımız hayatını kaybetmişti. İki kişi olay sonrası yakalanarak cezaevine atılmış ve daha sonra serbest bırakılarak dışarı çıkmıştı. Daha sonra da bunu Solingen’deki Genç ailesine yapılan ırkçı kundaklamalar takip etmişti. Bu açıdan Mölln kundaklamasının 30. yılı yaklaşırken camiye yapılan bu tür ırkçı saldırıların bir an önce sonlanmasını isteyen halk, faillere ağır cezalar verilmesini ve devletin ırkçılığa karşı gerekli tebdirleri almasını istediler. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yapılan açıklamada; 2021’de yurt dışındaki insanımızı hedef alan saldırılarda toplamda 23 ülkede 316 saldırı yapıldığı belirtilirken, yayınlanan raporda 132 saldırıyla en fazla ırkçı saldırının Almanya’da yapıldığı belirtilmişti.

 

blank