Mölln kurbanları 26. yılda anıldı

22 Kasımı 23 Kasıma bağlayan gece, iki Neonazinin kundakladığı Mühlenstrasse’deki evde yanarak can veren Bahide Arslan (51), Yeliz Arslan (10) ve Ayşe Yılmaz (14) vahşetin 26. yılında anılırken, ırkçılık lanetlendi.

 

blank

Erdal Altuntaş
MÖLLN – ALMANYA’NIN Schleswig-Holstein Eyaleti’ndeki Mölln kentinde 23 Kasım 1992’nin ilk dakikalarında iki neonazi Lars Christiansen ve Michael Peters tarafından kundaklanan Türklerin oturduğu iki evden biri olan Mühlenstrasse’deki evde yanarak can veren Bahide Arslan (51), torunları Yeliz Arslan (10) ve Ayşe Yılmaz (14), vahşetin 26. yılında düzenlenen törenle anıldılar. Üç vatandaşımız için düzenlenen anma törenine Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel, Mölln Belediye Başkanı Jan Wiegels, Schleswig-Holstein Eyaleti Türk Toplumu Başkanı Dr. Cebel Küçükkaraca ile birlikte çok sayıda dernek başkan ve temsilcisi katıldı. İnsanlığa karşı bir suç olan ırkçılığın kınanması ve bu tür hain saldırıların unutulmaması ve unutturulmaması için düzenlenen anma etkinliğine katılan insanlar da ırkçılığı bir kez daha lanetlendi.

 

blank

Anma töreni Mölln Fatih Sultan Camii’nde, Hamburg Din Hizmetleri Ataşesi Cahit Küçükyıldız, Mölln Cami İmamı Mehmet Akçay ve Lauenburg Fatih Cami İmamı Eren Kösterelioğlu’nun Mevlid-i Şerif okuması ile başladı ve dua ile sona erdi. Duadan sonra Kilise temsilcileri de İncil’den bölümler okuyarak ırkçılığa karşı mesaj gönderdiler. Daha sonra Mühlenstr.’deki yanan evin önüne giden heyet, 3 ferde mezar olan evin önüne çelenk bıraktılar. Törene katılan Arslan ailesi ve vatandaşlar da gül bırakarak ırkçılığı lanetlediler. Daha sonra Ratzeburgerstrasse’de bulunan diğer yanan evin önüne yürüyüş yapan heyet, buraya bir yıl önce yapılan anıta çiçek bıraktılar.

 

blank
Anma töreni belediyeye ait bir binada yapılan konuşmalar ve ikramlarla sona erdi. Törende ilk konuşmayı yapan Mölln Belediye Başkanı Jan Wiegels “23 Kasım 1992 gecesi, Mölln’de o yıllarda çok yaşanan yabancı düşmanlığı  can aldı. Orada hayatını kaybedenleri asla unutmayacağız. Her türlü ayrımcılığa ve yapancı düşmanlığına karşı tetikte olmalıyız” dedi. Leipzig Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmadan da örnekler veren Wiegels “Bu araştırmaya göre toplumda yabancı düşmanlığı, Müslümanlara ve Musevilere karşı önyargılar ne yazık ki artışta. Halkın yüzde 24’ü yabancıları istemiyor ve halkın yüzde 40’ı ise göçmenlere karşı daha sert bir politika izlenmesini talep ediyor. Tüm bunlar son yıllardaki popülist poltikanın sonucu meydana geldi. Her türlü ırkçı şiddete karşı birlikte cephe oluşturmalıyız” dedi.

 

blank

Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel ise konuşmasında, “Arslan ailesinin yaşadığı acıların büyüklüğünü anlamamız çok güç, bunu biliyorum. Ancak size şunu söylemek istiyorum. Sizlere her zaman destek olmaya, acılarınızı paylaşmaya ve her ihtiyaç duyduğunuzda sizlerin yanında bulunmaya çalışacağımızdan emin olabilirsiniz” dedi. “Hastalıklı zihniyetlerin beslediği aşırı akımlar ancak toplumsal dayanışmanın, karşılıklı anlayışın ve diyaloğun güçlendirilmesi ile yok edilebilir” diyen Sunel, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobi başta olmak üzere bütün aşırı akımların en temel hak olan yaşam hakkını ve insanlığın evrensel değerlerini hedef aldığına dikkat çekti. Sunel konuşmasında, bugüne kadar ırkçı saldırılarda hayatlarını kaybedenlerin ailelere değinerek “Tüm bu olumsuzluklara rağmen bu kişilerin yaşamlarını Almanya’da devam ettirmeleri, çocuklarını bu ülkede yetiştirmeleri, Almanya’da kalıcı olduğumuzun göstergesidir. Bizim Almanya’dan beklentimiz, ırkçı saldırıların şeffaf şekilde yürütülerek suçluların hızlı bir şekilde adalet önünde cezalandırılmasıdır” dedi.

 

blank

Yangında annesini, kızını ve yeğenini kaybeden Faruk Arslan ise 26 yılda çok fazla bir değişiklik görmediğini belirterek “Almanya’nın en güzel yaptığı şey, acıyı çekeni cezalandırıp, acıyı veren kişilere de sahip çıkmasıdır. Biz acılarla yaşayıp, haplarla ayakta duruyoruz ama bize değil katillere sahip çıkılıyor” dedi. Mölln Belediyesi ve Türkiye devletinin yeterli desteği verdiğini belirten Arslan “Mölln Belediyesi’nin bu olaya sahip çıkması bir zenginliktir. Unutturmamak ve acılı ailelerin yanında olmak çok anlamlıdır. Yıkılan evimizi birlikte kurmalıyız. Bunun için de birbirimize destek olmamız lazım” dedi.

 

blank