Mölln yangını 25 yıldır yüreğimizde sönmedi

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Nebahat Güçlü yayınladığı mesajında Mölnn yangınını unutmadıklarını ve böyle acıların bir daha yaşanmamasını temenni etti. Güçlü “23 Kasım 1992 tarihinde Almanya’nın Schleswig-Holstein Eyaleti’ne bağlı Mölln kentinde ırkçılar tarafından kundaklanan evde hayatlarını kaybeden Bahide, Yeliz Aslan ve Ayşe Yılmaz’ı katledilişlerinin 25. yılında rahmetle anıyor, geride kalan aile fertlerinin acısını yürekten paylaşıyorum.

Mölln, Solingen, NSU kurbanları, Hamburg’da yine ırkçılar tarafından katledilen Ramazan Avcı ve Almanya’nın başka yerlerinde ırkçılığa kurban gidenleri de bu vesileyle saygı ve rahmetle anıyorum. Kaybettiğimiz canlarımız geri gelmese de onların hatıralarından aldığımız güçle, bir daha böyle acı olayların yaşanmaması için ırkçı kafalarla güç birliği içinde mücadele etmemizin gerekliliğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Zira ırkçılık ve ayrımcılık gerek din, dil, ırk, renk, mezhep, cinsiyet ve gerekse sosyal ve ekonomik statüden kaynaklanan farklılıklar nedeniyle toplumun büyük bir kısmının maruz kaldığı habis bir tümördür. Bu kötü huylu tümörün tedavi edilmemesi durumunda ırkçılık hastalığı giderek yayılacak, tüm topluma zarar verecektir. Bu bağlamda siyasetçi ve yetkililerden, ırkçılık ve ayrımcılık suçlarını işleyenlere daha ağır cezai yaptırımlar uygulanmasını talep ediyorum.

Almanya’da giderek artan ırkçılık ve ayrımcılık, acılarımızın yüreklerimizde sürekli, tazelenip endişelerimizin artmasına vesile oluyor. Irkçılık gibi insanlık suçu işleyenlere caydırıcı cezalar uygulanmaması ise ırkçı zihniyetleri cesaretlendirip güçlendirmekte. Son federal seçimlerde aşırı sağ parti AfD’nin 3. büyük parti olarak mecliste yer alması endişelerimizin yersiz olmadığının en bariz ispatıdır.  Toplum barışını ve yaşamını tehdit eden ırkçılık, faşistlik, aşırı sağcılık, yabancı düşmanlığı, savaş, şiddet gibi eylemlerin son bulduğu, birlik ve beraberliğin güçlendiği bir dünya dileklerimle Mölln katliamında hayatlarını kaybedenleri rahmetle anıyor, saldırıda yaralı olarak kurtulan Aslan ve Yılmaz ailelerinin fertlerinin acısını yürekten paylaşıyorum” dedi.