Monarch Airlines iflas etti

blank

İngiltere’nin beşinci büyük hava yolu şirketi Monarch Airlines faaliyetlerini durdurdu. Monarch’ın halihazırda taşıması gereken 110 bin yolcusu bulunuyor.

İngiltere Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) Ülke’nin beşinci büyük hava yolu şirketi Monarch Airlines’in faaliyetlerini durdurduğunu ve ileri tarihli rezervasyonlarını iptal ettiğini duyurdu.

TARİHİN EN BÜYÜK İFLASI

İngiliz havacılık tarihinin en büyük iflası olan bu kararın ardından önümüzdeki döneme yönelik 300 bin rezervasyon iptal olurken, halen ellerinde dönüş bileti olan 110 bin yolcunun da yurtdışından nasıl getirileceği araştırılıyor.

İngiltere Sivil Havacılık Otoritesi (CAA), hükümetin bu yolcuların taşınması için 30 uçak kiralanmasını istediğini açıkladı.

Yapılan açıklamada yurt dışındaki Monarch yolcusu İngilizlerin herhangi bir ekstra maliyet olmadan geri getirilecekleri, yolcuların seyahatlerini kısa kesmelerinin gerekmediği de ifade edildi.

CAA ayrıca, Monarch ile İngiltere’den uçak yolculardan hava alanlarına gitmemelerini talep etti.

ZARAR AÇIKLAMIŞTI

Geçtiğimiz yıl İngiltere’den 40 farklı bölgeye 6 milyondan fazla yolcu taşıyan Monarch Airlines’ta 2 bin 500 kişi çalışıyor. Şirket geçtiğimiz yıl 214 milyon pound zarar açıklamıştı.