MS’li Selin hayallerine ulaşmak istiyor

Gülsüm Tan- Hasan Akdoğan /BREMEN
Bremen’in Österholz semtinde oturan Giresunlu ailenin dört kızından biri olan 15 yaşındaki MS hastası Selin Kılınç, bir yılllık yurt dışı eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapma hayalini gerçekleştirmek için dijital ortamda yardım kampanyası başlattı. Geçirdiği kazanın MS teşhisini gün ışığına çıkarmasıyla hayatı değişen genç kız, hayalinden vaz geçmek istemiyor. Hayali ve hedefinin peşinde koşma azmi ve özgüveniyle yerel Alman gazetesindede konu edilen ve çevresinden takdir toplayan Selin,eğitimi için yaklaşık 20 bin avro’ya ihtiyacı olduğunu söyleyerek‚“Yaklaşık 3 bin avro toplanmış durumda. Yardım severlerin desteği ile buna muaffak olursam önümüzdeki Ağustos ayı içinde 11. Sınıfı okumak için ABD’ye gidebileceğim.“ dedi.

Öğretmenim cesaretlendirdi
ABD sevdasının çocukluk yıllarında gördüğü filmlerden esinlenerek başladığını belirten GSO Bremen Ost okulunun başarılı 10. Sınıf öğrencisi Selin,“Lise yıllarımda bu hayalim dahada belirgin oldu. Ülkeyi, orada yaşayan insanları ve kültürünü yakından tanımak istiyorum. Bu arzumu öğretmenime anlatınca, hedefimin peşinden gitmem için beni cesaretlendirdi“ dedi. Ailesinin bu parayı ödeyebilecek maddi gücü olmadığını belirten Selin. „Paralı bursları maalesef kazanamadım. Tüm umudum yardımseverlerin desteğinde “ dedi. Anne Songül ve Baba Talip Kılınç ise kızları Selin’nin eğitim konusunda her zaman arkasında olduklarını ifade ederken,ABD’ye gitmesine maddi destekte bulunamadıkları için de üzüntülerini ifade ettiler.

Anneden yardım ricası
Selin’in en büyük dileği Amerika’da bir yıl okuma kararına saygı gösterdiklerini belirten anne Songül Kılınç, „Kızımızın hastalığı bizleri şoke etti. Selin, dileğini yerine getirmek için başvurduğu yollardan sonuç alamayınca yurt dışı eğitimi organize eden kurumdan indirimli yedek bir teklif aldı. Ancak, teklif, yinede yeterli değil. Maddi imkansızlıklar nedeniyle bizde maalesef yardımcı olamıyoruz. Kocam geçimimizi sağlayan tek kişi. Bende hastalık (meme kanseri) nedeniyle çalışamıyorum. Kızımız Selin için yardım severlerden içtenlikle maddi yardım rica ediyoruz. Kızımız çok şey yaşadı ve bu şansı hak ediyor“ dedi.

Hastalığını nasıl öğrendi
Kasım 2019 tarihinde merdivenlerde ayağı takılarak başı üztüne düştüğünü, kaldırıldığı hastanede beyninde daha önce oluşan intihab tesbit edilmesiyle kronik bir sinir sistemi hastalığı olarak bilinen MS Hastalığı (Multipl Skleroz) teşisi konulduğunu anlatan Selin, şöyle devam etti: „Geçirdiğim kaza, hastalığımın ortaya çıkmasına sebep oldu. Doktorlarım ms için „Çok zor keşfedilen sinsi bir hastalık“ demişti. Tedavim devam ediyor. Devamlı başağrılarım var. Hastalğın ilerlememesi için her iki günde bir iğne vuruluyorum. Doktorum, hastalığımın ABD’ye eğitim için gitmeme engel olmadığını söyledi“ diyerek, dijital kampanya ve banka bilgilerini verdi.

Böylece Selin’e yardım, GoFundMe bağış sitesinden olduğu gibi( https://www.gofundme.com/f/hilfe-fur-selin?utm_source=customer&utm_medium=email&utm_campaign=p_cp+share-sheet.)
‚Selin icin yardim’ anahtar kelimesiyle Commerzbank
DE25 2904 0090 0332 2310 00 IBAN numarasına bağış yapabilir.