Muhammed Erturan, IHK Stuttgart’a yeniden aday

Stuttgart Ticaret ve Sanayi Odası (IHK) Oda Meclis’ine 2008-2012 yılında ilk ve tek Türk olarak seçilen Muhammed Erturan, her 4 yılda bir yapılan 6-28 Temmuz tarihlerinde yapılacak Oda Meclisine yeniden aday. Erturan’a Türk toplumundan tam destek. Muhammed Erturan, 2008 yılından başlayarak gerek aday olma, seçilme ve Oda Meclis’inde görevini yürütme sürecinde her zaman Stuttgart Türk toplumunun ve Türk iş çevresinin desteğini arkasına aldı.

blank

MUSTAFA KARAMAN

STUTTGART- Stuttgart Ticaret ve Sanayi Odası (IHK) yeni meclis üyelerini seçiyor. Her dört yılda bir yapılan Oda Meclisi seçimleri için IHK üyeleri 6-28 Temmuz tarihleri arasında posta yolu ile oy vereceklerdir. Her 4 yılda bir yapılan Stuttgart Ticaret ve Sanayi Odası (IHK) seçimlerinde Muhammed Erturan yeniden aday oldu. Daha önce ilk ve tek Türk olarak IHK Oda Meclis’ine 2008-2012 yılı döneminde seçilerek görev yapmış olan Muhammed Erturan’a Türk toplumundan destek yağıyor. Bugüne kadar hiçbir Türk kökenlinin IHK seçimlerine adaylığı söz konusu olmamış olması ve adaylığı ile de Muhammed Erturan ilk kez meclise girerek bir dönem açmış oldu. Erturan, Türk kökenlilerin de aday olabileceğini, seçilebileceğini ve başarılı hizmetler yapabileceklerini tüm kamuoyuna göstermiş oldu. Daha sonraki dönemlerde de Erturan, Türk kökenli adayların artması, Oda Meclis’inde yer almaları yönünde teşvik etmiş ve çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Öte yandan 2020 seçimlerinde de Türk kökenli 10 adayın çıkmasında Erturan’ın büyük katkısının olduğu düşünülüyor. Stuttgart Türk iş çevresinin bu seçimlerde de gereken gayreti göstermesi, oylarını kullanması, çevresini oy kullanmaları yönünde teşvik etmesi ile daha fazla sayıda Türk kökenlinin Oda Meclis’ine girebilmesi düşünülüyor.

 

İLK TÜRK MECLİSTE

İlk kez 2008 yılında bir Türk olarak 120 üyeden oluşmakta olan Stuttgart Ticaret ve Sanayi Odası Meclisine (İHK Region Stuttgart) seçilen Endüstri Yüksek Mühendisi ve Şirket Danışmanı Muhammed Erturan, 6 grupta toplam 145 bin seçmenin oyu için 259 aday yarışmış ve İHK Stuttgart Meclisine girmeyi başarmıştı. em.con Şirket Danışmanlık Bürosu ve em.con Muhasebe Hizmetleri şirketi sahibi Muhammed Erturan, her 4 yılda bir yapılan ve 6-28 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılacak Stuttgart İHK Meclisi seçimlerine bu senede aday ve bu bağlamda iş adamlarından destek bekliyor. Gelecekteki çalışma programlarını, yapılan veya koyulan hedefleri, ticari politika çizgilerini ve bu doğrultuda bu çatı altında Türk işletmecilerini temsil edeceğini söyleyen Muhammed Erturan, Bu seçimle belirlenen ‘Oda Meclisi’ Ticaret ve Sanayi Odasının hizmet ve iş alanlarının çalışma koşullarını (örneğin üyelik şartlarını, eğitim olanaklarını, teşvik ve para yardımlarını ve benzerlerini) belirlemekte olduğunu söyledi. Bu meclisin aynı zamanda, Ticaret ve Sanayi Odasının yaklaşık 145.000 üyesini politika, yönetim ve kamu alanlarında temsil etmekte de olduğunu da vurgulayan Erturan, “Şimdi tam bu noktada Türk ve diğer azınlık toplulukların temsili akıllara geliyor. Şu anki İHK meclisinde 2008-2012 temsil ettim ve şimdi yine temsil etmek istiyorum” dedi.

 

blank

BAŞARILI KÖPRÜ VAZİFESİ

Daha önce de Oda Meclis’ine seçilen Erturan IHK’da, birçok önemli projeyi hayata geçirerek başarılı çalışmalara imza attı. Ayrıca 2008-2020 zaman aralığında Dış Ticaret Komisyonu ve Hizmet Sektörleri Komisyonu üyesi olarak aktif görevler üstlendi. TÜRK-ALMAN İŞ GÜNÜ projesini IHK gündemine taşıyarak, hayata geçmesini sağladı. Bu proje günümüze kadar dört kez düzenlendi. EMCON LOBUS UG ve emcon Şirket ve Yönetim Danışmanlık firmaları kurucusu ve sahibi Muhammed Erturan mecliste olduğu süreç dönem içerisinde Stuttgart TSO’su ile Türk İş adamları derneklerinin bir araya gelmesini ve derneklerimizin odayla yakın temas içerisinde bulunmasını başardıklarını söyledi. 2018 yılında IHK Regiıon Stuttgart Genelsekreteri Johannes Schmalzl beyin teklifi üzerine 2006dan beri egitmen olan Erturan meslek eğitim biriminin Danışma Kuruluna (Beirat ‘Ausbidung und Migratiıon’) seçildi. Stuttgart’ta Türkler arasında IHK denince akla Muhammed Erturan’ın geldiği gibi, IHK Region Stuttgart’da Muhammed Erturan’a Türk işletmelerine ulaşmak ve Türk iş dünyası hakkında bilgi almak için başvurduğu kompetan kişi olarak belirtiyor.

 

ÇAĞRIDA BULUNDU

Ayrıca gelecek yıllarda Stuttgart ve çevresinde yaşayan Türk işverenleri olarak, güçlerini yeniden gösterebilmeleri ve söz hakkını koruyabilme bazında destek bekleyen Muhammed Erturan, “Türk işverenlerin bölgemizdeki ticari hayata daha aktif entegre olması halinde, paralel ekonomiler yerine ortak ticaret ve yaşamın artışını sağlayarak, bölgemizdeki istikrarın ve istihdamın dahada artacağına inanıyorum. Uzun yıllara dayanan muhasebe ve şirket danışmanlığı alanlarındaki deneyimim sayesinde ve ayrıca şahsen işveren olduğum için bölgemizdeki yabancı şirketlerin sorunlarını yakından bilmekteyim. Ortak ticareti desteklemek ve sorunlarımızı dile getirmek adına sizlerin temsilcisi olarak Ticaret ve Sanayi Odası Meclisine adayım. Seçim mektup yoluyla yapılacağı için Stuttgart Ticaret ve Sanayi Odasından bir bilgi mektubu ve seçim formu dağıtılmaktadır. Bu formda bana oy kullanıp geriye yollayarak beni desteklemenizi rica ediyorum. Sesimizi daha yükseklere duyurabilmek için birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır. Bir mektup ile bir çok şeyi değiştirebileceğinizi unutmayın!” şeklinde çağrıda bulundu.

 

Muhammed Erturan Kimdir?

Nevşehir-Ürgüplü olan Muhammed Erturan Stuttgart doğumlu, 46 yaşında, evli, iki çocuk babası ve sosyal sorumluluk üstlenen başarılı bir iş adamı. 1996 yılında Stuttgart’da ticaret lisesini bitirdikten sonra 2000 yılında Pforzheim Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Yüksek Endüstri Mühendisi olarak mezun olur, ikinci meslek eğitim yoluyla Serbest Muhasebeci (Bilanzbuchhalter) eğitimi alır ve yönetim danışmanlığı, muhasebe/finans ve iş planlamasına odaklanarak şirket danışmanlığı akreditasyonunu tamamlar. Stuttgart’da önde gelen otomotiv sanayi ve yönetim danışmanlık şirketlerinde proje yöneticisi olarak deneyim kazandıktan sonra ticarete atılır kendi işletmelerini kurar.