Mülteci Omar Almanca bilmediği için mi öldü?

blank

 

Hamburg polisi tarafından 7 kurşunla öldürülen Lübnan/Filistinli mülteci Omar davasının aydınlığa kavuşması için adalet arayışı sürüyor. Davayla ilgili dosya açan Avukat Mülayim Hüseyin, Omar’ın kaldığı mülteci yurdunda önemli bilgilere ulaştı.

 

blank

Nebahat Uzun
HAMBURG- Almanya’nın Hamburg kentinde 28 Mayıs 2021 tarihinde polis kurşunlarıyla can veren Lübnan/ Filistin kökenli Omar adlı 36 yaşındaki mülteci gencin ölümüyle ilgili soruların cevabı henüz verilmedi. Hamburglu Avukat Mülayim Hüseyin’in, gencin yaşadığı mülteci yurdunda yaptığı görüşmeler sonucu isminin Omar olduğu öğrenilen talihsiz genç, Winterhude semtinde polisin ardı ardına sıktığı 7 kurşunla hayatını kaybetmişti. Omar’ın öldürüldüğü yerde pankart açıp çiçek bırakarak polisin tutumunu protesto eden Hüseyin, polisin ismini bile vermediği ve kendi çabalarıyla gencin ismine ulaşabildiği olayla ilgili dava dosyası açtığını ve olayın her yönüyle aydınlatılması için sonuna kadar mücadele edeceğini bildirdi. “Omar için adalet” isimli bir inisiyatif oluşturan Hüseyin, mülteci yurdundakilerden edindiği bilgileri ve olay anında mültecilerden birinin çektiği olay anı görüntülerini de kamuoyuyla paylaştı. Videoda polislerin kurşunlama öncesi ‘steh auf (ayağa kalk)’ diye bağırdıkları ve daha sonra genci bir inşaat barikatında sıkıştırarak kurşun yağmuruna tuttukları dikkat çekiyor. Yurttaki görgü şahitleri ‘ot’ bağımlısı Omar’ın bir satıcıdan ot almak için trafik lambasını kullanmadan caddenin karşısına geçmeye çalışırken bir sürücünün kornaya basması üzerine arabaya doğru tekme savurduğu ve tahminen sürücünün polis çağırdığı bilgisini verdiler.

blank

HÜSEYİN: OMAR’IN KİMLİĞİ; NERESİNDEN VE KİM TARAFINDAN VURULDUĞU AÇIKLANSIN
Mülteci yurdundaki şahitler Omar’ın elinde bıçak olmadığını, ‘Allahu Ekber’ diye bağırmadığını, Almanca bilmediği için polisin komutlarını anlamadığını ve biber gazı, şok tabancası gibi müdahaleler olmadan polisin genci kurşunladığını iddia ettiler. İddiaya göre olaydan yaklaşık 10 gün önce Omar’ın kaldığı mülteci yurduna özel antiterör polis timleri baskın yapmış. Omar’ı tanıyanlar, 2-3 ay önce yurda gelen Omar’ın ne hasta ne de radikal dinci olmadığını, kendi halinde, ülkesine geri dönmeyi hayal eden biri olduğu bilgisini de paylaştılar. Olayda Omar’dan başka hiç kimsenin en ufak bir zarar görmediğini söyleyen Avukat Hüseyin, “Zarara uğrayan, ölen tek kişi 36 yaşındaki mülteci. Omar’ın ‘Allahu Ekber’ diye bağırdığı iddia ediliyor ama ne zaman bağırdığı söylenmiyor. Belki kurşun yediği anda Allaha sığınmak için söyledi, belki polise olan korkusunu o şekilde dışa vurdu. 11 Eylül olaylarından sonra Allahu Ekber artık terörle bağdaştırılır hale geldi” dedi. Hüseyin, Derhal bu gencin kimliğinin paylaşılmasını, kimin kurşunları sıktığının açıklanmasını talep ediyoruz. Olaya kaç polisin müdahil olduğu, özel harekât polisinin niçin ve kaç kişiyle orada bulunduğu soruları hala cevap bekliyor. Olayın ırkçılık boyutunun da araştırılmasını, olaya karışan polislerin derhal görevden alınmasını, Hamburg’da özel polis timinin feshedilmesini talep ediyoruz. Demokratik çok kültürlü toplumlarda bu tür timlere ihtiyaç yoktur” dedi. Hüseyin, “Bu gencin annesi, babası, kardeşleri var. Bizler onlara sahip çıkacağız ve bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

 

blank