MÜLTECİLERİ AŞAĞILAYAN İLANA TEPKİ

Mültecileri aşağılayan bir dille yayımlanan internet ilanına tepkiler giderek çığ gibi büyüyor
Hüseyin Yüce

HARDHEIM- Almanya’nın Hardheim kasabası Belediye’sinin internet sayfasında mülteciler ile ilgili yayımladığı bir ilana tepkiler çığ gibi büyüyor. Almanya’ya gelen mültecilere uyulması gereken kuralları bildirmeyi amaçlayan, ancak oldukça aşağılayıcı ibarelerle dolu ilanı ilk olarak Gazetemizin köşe yazarlarından Aydın Enes Seydanlıoğlu tesbit ederek köşesinde yazmış ve gündeme getirmişti. Aşağılayıcı ilanı Aydın Enes Seydanlıoğlu’nun köşesinden okuyan çok sayıda okuyucumuz, Gazetemizi telefon ve e-mail yağmuruna tutarak tepkilerini dile getirdiler.

Aşağıda internet linki bulunan Hardheim Belediyesi’nin ilan metninin Türkçesi:

“Almanya’da başkalarının mülkiyetine saygı duyulur. Özel arazi, bahçeler, ambar ve binalara girilmez, ayrıca başkasına ait olan sebze ve meyve ürünleri alınmaz.”
“Almanya temiz bir ülkedir ve öyle kalmalıdır! Çöp ve atıklar öngörülen çöp kutuları ve kovalarda elden çıkarılır/ arıtılır.”
“Almanya’da süpermarketlerde aldığınız ürünün açılmadan önce ücreti ödenir.”
“Tuvalet ihtiyacımızı parklarda ve bahçelerde yada çit ve çalıların arkasında değil sadece tuvaletlerde gideririz. ”
“Genç kızların cep telefon numaralarını istemek ve Facebook yoluyla kontak kurmak onları rahatsız eder. Ayrıca genç kızlar kimse ile evlenmek arzusu içinde değillerdir (*)”
“Bizde, güvenli bisiklet sürmek ve başkalarını tehlikeye atmamak amacıyla , bisiklet sürücüleri için kurallar vardır. (Yaya yolunda bisiklet sürmeyiniz, bir bisikleti üç kişi kullanmayınız, bozuk frenleri tamir ediniz ve bisiklet kullanımında ayağınızla fren tutmayınız.) ”
(*) Bu madde daha sonra değiştirilmiştir.

Belediyenin yayımladığı aşağılayıcı internet ilanının linki: http://www.hardheim.de/sites/brief.htm