Mümmelsmannberg’e yeni buluşma merkezi

blank

 

Erdal Altuntaş/Nebahat Uzun
HAMBURG- Hamburg’da 7 bölgede hizmet veren Sozialkontor adlı buluşma ve danışma merkezi, Mümmelsmannberg semtindeki geniş ve ferah mekanına taşındı. Son 2 yıldan beri semtteki küçük bir büroda hizmet veren kurumun yeni mekanının açılışına Hamburg Mitte İlçe Belediyesi Başkanı Falko Drossman (SPD) ve  Mümmelsmannberg Psikiyatri Kliniği Müdürü Thorsten Beneke’nin yanı sıra kurum çalışanları ve davetliler katıldı. Sozialkontor Mümmelsmannberg şubesinin semtin büyük bir ihtiyacını karşılayacağına inandığını söyleyen Drossmann, “İlçemiz, en fazla işverenin bulunduğu bir ilçe olmasına rağmen aynı zamanda maddi durumu iyi olmayan, yaşam şartları zor olan insanların da oturduğu bir semt. Bu nedenle sosyal altyapının güçlenmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. İhtiyaca yönelik çok kültürlü desteklerle güzel işler başaracağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.  Mümmelsmannberg semtinin genç bir semt olmasına ve çok sayıda göçmenin yaşadığına dikkat çeken Psikiyatri Kliniği Müdürü Beneke, “Bu insanların arasında çok sayıda psikolojik rahatsızlığı olanlar var ama maalesef yeterli yardım yok. Burasının semtimize iyi geleceğini düşünüyorum” dedi. Türkçe, Almanca, Lehçe ve Afgan dillerinde hizmet sunduklarını söyleyen Mümmelsmannberg Sozialkontor Müdürü Reyhan Yılmaz, “7 yıldan beri Billstedt’te bu alanda hizmet veriyoruz. İki yıl önce de Mümmelsmannberg’e taşındık. Bugün ise yeni yerimize taşınmanın mutluluğunu sizlerle paylaşıyoruz. Psikolojik rahatsızlıkları, zihinsel ve fiziksel engeli olanlara seyyar hizmet sunuyoruz. Yani ihtiyaç sahiplerinin evine gidiyor, onları doktora götürüyor, kağıt işlemleriyle ilgileniyoruz” şeklinde konuştu.

 

blank

HAFTADA 2 GÜN ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ
İnsanları topluma kazandırma yasası çerçevesinde sundukları hizmetin bakım hizmetiyle karıştırılmaması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, “Biz bakım hizmeti vermekten çok, ihtiyaç sahiplerinin toplumla kaynaşmasına yönelik çalışıyoruz. Yani hastasına ya da engellisine bakan aileler, bakım kasalarından paralarını almaya devam ediyorlar. Biz sadece ailelerin biraz nefes almasına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Dar gelirli insanların masrafları da devlet tarafından ödeniyor” şeklinde konuştu. 21 yaşını doldurmuş, en az 6 aydır psikolojik rahatsızlığı tespit edilmiş olanlara ve engellilere hizmet sunduklarını ifade eden Yılmaz, Ayrıca 3-6 yaş aralığında engelli çocuğu olanlar da bize başvurabilir.

blank

 

Haftada birkaç kez çocuğu alarak spora, ya da başka etkinliklere götürerek aileleri bir nebze olsun rahatlatmaya çalışıyoruz. Buluşma merkezimizde ayrıca kahvaltı, spor, el işi ve yemek grupları var ve bunlara herkes ücretsiz katılabilir. Haftada iki gün de danışmanlık hizmetimiz var” dedi. Sozialkontor Halkla İlişkiler Sorumlusu Valena Momsen, “Hamburg’da 740 çalışanımız ve 7 merkezimiz mevcut. Farklı alanlarda ihtiyaç sahibi 800’den fazla insana destek sunuyoruz” dedi. Açılışta konuklar Türk musikisi ve lezzetli çayla ikramlar eşliğinde sohbet fırsatı da buldular. Daha fazla bilgi için 040-24180993 numaralı telefona başvurulabilir.

 

blank