Münih Belediye binasında gündem camiler

blank

Aykan İnan
MÜNİH – Münih Belediye Binası küçük toplantı salonundaki “Müslümanlar Yuvarlak Masası” toplantısında son yıllarda peş peşe kapanan Münih şehir merkezindeki camiler konuşuldu. Bu konu ile ilgili Muslimrat işbirliğinde ikincisi düzenlenen yuvarlak masa toplantısına, Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter’in son anda katılamaması Müslüman temsilciler tarafından tepkilere neden oldu.

Cami cemiyetlerinin temsilcileri şehir idaresinin üst düzey yöneticilerinin bu önemli konuya yeterince ilgi ve ciddiyet göstermediği ve hep başka makamlara havale etmesi vurgulanınca gergin anlar yaşandı. Münih’te iş veya eğitimden dolayı Cuma günleri şehir merkezinde olan Müslümanların özellikle Cuma Namazları için yer sıkıntısı çektiği ve bu sorunun yarım yıldan beri çözülemediği için çıkmaza girildiği söylendi. Uygun büyüklükte bir yerin yakın zamanda bulunmasının zor olduğu görüldü.

Müslümanlara şehir merkezinde yer yok
Münih Belediyesi şehrin dışındaki yeni yerleşim yerlerinde uzun vadeli bir arsa olduğunu ve büyük cami projesi için bu arsayı kullanabileceklerini ama şartların olgunlaşmasının önemli olduğunu vurguladı. Şartlar uygun olursa belediyenin arsayı satabileceği aktarıldı. Kısa vadeli çözüm olarak ise Eğitim Müdürlüğü’nün tüzük değişikliği yaparak sadece resmi kamu tüzel kişilik kazanmış dini cemaatler değil en azından Cuma Namazları için okulların spor salonlarının Müslüman cemaatler tarafından da kullanılabileceği belirtildi.

Hem Münih Belediye Başkanı’nın hem de mesela Eğitim Müdürlüğü gibi konu ile ilgili şehir idaresi kurumlarının toplantıya katılmamaları toplantıda hazır bulunan çok sayıda Müslüman cemiyetlerinin temsilcileri tarafından sert dille eleştirildi.