MÜNİH’TEKİ SALDIRGAN AŞIRI SAĞCI

Kâmil Yılmaz
FRANKFURT/MÜNİH – Almanya’da geçtiğimiz hafta Münih’te bir alışveriş merkezinde 9 kişiyi öldüren saldırganın aşırı sağcı olduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili olarak Alman Frankfurter Allgemeine Gazetesi’nin güvenlik çevrelerinden elde ettiği bilgilere göre; 20 Nisan 1998 doğumlu gencin Hitler ile yanı gün doğmasından dolayı çok gurur duyduğunu dile getirdiğine dikkat çekildi. Aşırı sağcı grubuna dahil olmamasına rağmen ırkçı bir düşünceye sahip olduğu ifade edilen iran asıllı Alman gencinin Türkleri ve Araplara düşman olduğu da vurgulanıyor.

IRKI İLE GURUR DUYUYORDU

Markus Wehmer imzasıyla yayınlanan araştırma yazısında, Ali David S. adlı saldırganın Hitler’in doğum tarihi olan 20 Nisan’a denk gelmesini kendisine şeref addettiğini belirttiği kaydediliyor. Ali David S.’nin aile çevresi ve ailesinin İranlı ve Alman ırkından olmakla gurur duyduğu, Türkleri ve Araplara karşı da kin duyduğuna dikkat çekilen haberde, kendi ırkının Türkler ve Araplardan üstünlük hissiyatı duyduğu belirtiliyor.

KURBANLAR TÜRK VE ARNAVUT

Araştırma uzmanları bu tezden yola çıkarak, öldürülen kurbanların hepsinin yabancı uyruklu olmasının tesadüf olmadığına inanıyorlar. Kurbanların 9’unun da göçmen kökenli olması ve aralarında 6 gencin 14 ve 17, ikisinin 19 ve 20 yaşlarında olduğuna haberde dikkat çekiliyor. Bu gençlerden 3’ünün Türk, 45 yaşındaki bir kadının da yine Türk olduğu da vurgulanıyor. Diğer 3 genç ise -biri erkek ikisi kız- Kosovalı Arnavut vatandaşıydı.

SEBEB PSİKOLOJİK DEĞİL

Ali David S.’in ırkçı motifli saldırı olduğuna gerekçe olarak ise, yanında 300 kurşun bulunması ve daha çok kişiyi öldürme imkanı olmasına rağmen bunu gerçekleştirmemesi gösteriliyor. Saldırganın psikolojik rahatsızlığı öne sürülmesi dolayısı ile bu kanıya varıldığı fakat bunun gerçek olmadığı da haberde yer alıyor.

NORVEÇ’TEKİ SALDIRIYI ÖRNEK ALMIŞ

Aşırı sağcı düşünceye sahip olmasına rağmen aşırı sağcı çevreye dahil olmadığına da dikkat çekilen araştırma haber yazısında, alışveriş merkezi çevresinde balkondan görgü tanığı birisi ile sözlü atışmada, hakaretler yağdırdığı ve „Pis Türkler!“ diye bağırdığı da belirtiliyor. Ayrıca Almanya’da doğduğu için bundan gurur duyan saldırganın, Norveç’te meydana gelen ve aşırı sağcı Anders Behring Breivik tarafından gerçekleştirilen saldırının 5. Yıldönümüne denk getirilmesinin de tesadüf olmadığına dikkat çekiliyor. Kendisine örnek olarak aldığı saldırı 22 Temmuz 2011 yılında Norveç’in başkenti Oslo’daki Utøya adasında 77 kişiyi katletmişti. Kurbanların çoğu genç ve çadırda kalıyordu. Breivik o zaman yaşları 30’un altında 69 kişiyi soğukkanlılıkla öldürerek büyük bir katliama imza atmıştı.

 

münihteki-saldirgan-irkci-cikti