MÜSİAD Avrupa’da büyüyor

Pandemi süresince uzun zamandan beridir yüz yüze görüşemeyen MÜSİAD’lı işadamları Sindelfingen’de bulunan Gök-Taş Restoran’da kahvaltı programında bir araya gelerek hasret giderdiler.

blank

Mustafa Karaman
SİNDELFİNGEN- Pandemi tedbirlerinin gevşetilmesi nedeni ile uzun süredir bir araya gelemeyen MÜSİAD Stuttgart Şubesi üyeleri ve sempatizanları 2021 yılının ilk Business Breakfast adı altında düzenlenen kahvaltı programında buluştular. Sindelfingen’de bulunan Gök-Taş Restaurant ve Pastanesi’nde düzenlenen programa başta MÜSİAD Stuttgart Şube Başkanı Duran Tok olmak üzere yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda dernek üyelerinin yanında MÜSİAD’a yeni katılanlar ve sempatizanlar katılırken MÜSİAD Avrupa Komite Başkanı Burhan Sağlam’ın yansıra UID Genel Merkez MKYK üyesi ve MÜSİAD üyesi olan Cahit Öner ile WSZS Partisi Başkanı Erkan Demir’de kahvaltıda yerini aldı.

 

blank

YOLA DEVAM
Kahvaltı sonrası bir selamlama konuşması yapan MÜSİAD Stuttgart Şube Başkanı Duran Tok, “Zor dönemden geçtik ve geçiyoruz. Allah’ın izniyle Korona illetini bitirmek üzereyiz ve arkamızda bırakmak üzereyiz. Bu dönemde bir tespitimi sizinle paylaşayım. İş insanımızın ve esnafımızın bu gibi ortamlara ihtiyacı olduğunu gördüm ve algıladım. Bu gün dost meclisinde ticari konuların haricinde sohbet, muhabbet, tanışma ve kaynaşmak istedik ve bu şekilde bir program yaptık” dedi. Bir buçuk seneden beridir süren Korona Virüs sürecinde derneğin yaptığı faaliyetler hakkında bilgiler veren ve boş durmadıklarını ve bu süreçte de yola devam ettiklerinin altını çizen Tok, “Bu süreçte Türkiye’deki MÜSİAD dernekleri ile çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Online toplantılarımız oldu. Video-Chat ile uzaktan da olsa birbirimize yakındık.

 

 

blank

Başta MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan olmak üzere Başkonsolosumuz M. Erkan Öner ve birçok çok güzel ve verimli bir toplantılar oldu. Allah’a şükür birlik ve beraberliğimizi bozmadan bir birimizle kenetleniyoruz” ifadelerine yer vererek tüm katılımcılara teşekkür etti. 2009 yılında başlatılan MÜSİAD’ın Stuttgart’taki yapılanması ile birlikte Avrupa’da 12 yılda 28 şubeye ulaştığını söyleyen MÜSİAD Avrupa Komite Başkanı Burhan Sağlam, “Bu kutlu yolda hep birlikte yol kaydettik. O gün 380 olan üyesi bugün 2 bin 400’ün üzerine ulaştı. Pandemi duraklama ile birlikte yaklaşık olarsak İspanya, İtalya, Ukranya ve buna benzer 3 ülke ile temaslar sürüyor. 2022 yılında 6 şube daha Allah’ın izniyle eklenecek” dedi. Bu yolculuğun nereye gittiğini ne yapılmak istendiğin ne olduklarını ve bundan sonra ne olacağı hakkında geniş bilgiler veren MÜSİAD Komite Başkanı Sağlam, “Pandemide kendimizi dinlemeye çok iyi bir fırsatı oluştu. Allah’ın taktiri. Allah (C.C.) bize öğle bir imkan verdi ki. Bir buçuk yıldır gece gündüz bize bir dakika vaktimiz olmaz dediğimiz hayatın içerisinde bir el fireni çekip, bir duvara tosladık. Ondan sonra oturup bir üç beş ay etrafımıza bakma fırsatı olmadan ev ile duvar arasında kendi kendimize konuşmaya başladık. Kendi muhasebemizi yapma imkanı bulduk. Acaba biz nereye gidiyoruz? Bu hayatın sonu ne olacak?” sorularına yanıt aradıklarının altını çizdi.

blankblank

GAYRET ŞART
Bu süreçte düşündüklerini ve taşındıklarını belirten MÜSİAD Avrupa Komite Başkanı Burhan Sağlam, “Kepenkleri kapatıp artık bir sivil hayata geçiş başlayacağını diye düşünürken, ne oldu? Verenin kim olduğunu anladık. Gerçek sahibi kimin olduğunu anladık. Gerçek sahibin bizlerden ne zaman emanetini alabileceğini, ne zaman emanetini fazlalaştıracağını bu gibi konuları analiz ve muhasebe etme fırsatımız oldu. Gerçek sahip olan bazı mesajlarını bizlere sıkıntılar ile gönderiyor. Sizi ve bizi çok fazla koşarken tutuyor ve silkeliyor sonra da sizleri üflüyor. Bizlere bunları yapmak zorundasın diyor” dedi. 60 yıllık bir göç serüveninden bahseden ve her şey tesadüfe bırakılıp Allah’ın taktiri diyerek yol alınmamasının doğru bir yol olmadığını belirten Sağlam, “Kader gayrete aşıktır. Kaderiniz gayretiniz ile şekilleniyor. Siz bu gayreti şekillendirmezseniz, bedelini ödemezseniz, okumazsanız ve araştırmazsanız beyninizi bir başkaları rahatlıkla cip yerleştirip yönetir. Ama siz kendinizi o ciplere ihtiyaç olmadan kendi dünyanızda bir imanlı mühendis olduğunu belirlemezseniz yarın imanını belirleyebilecek bir ciple size yönetecek bir yeni düzen kendisine köle eder. Ben birlik ve beraberliğe inandığım için sizlerle buradayım. Yani kendine inanmak ve mücadele etmek lazım. İnandığınız davada birliği sağlamamız lazım. Siz Müslümansınız. Çocuklarınıza zaman ayırın. Tüccar, iş adamı ve aile babasısınız bu sorumlulukları yerine getirin artık. Kendi zamanınızı boşa harcamayın” diye çağrıda bulundu.