MÜSİAD HESSEN BİLGİLENDİRDİ

İBRAHİM FERAH

MÜSİAD Hessen şubesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen basın kahvaltısı yoğun bir katılımla gerçekleşti.  Başkan Musa Aydın’ın açılış konuşmasının ardından yapılan kahvaltı sonrası avukat İlyas Güçlü patent ve marka konularında, Postbank Darmstadt ve Groß-Gerau Şubeleri Müdürü Fatih Aydoğan finans ve kredi konularında katılımcılara bilgi verdiler.

 

Marka neden önemli?

Bir teşebbüsün mal ve hizmetlerinin başka bir teşebbüsün mal ve hizmetlerinden ayrılmasını sağlamanın markalaşmak olduğunu söyleyen patent hukuku uzmanı Av. İlyas Güçlü, ”Marka tescilinin önemi çok fazla. Kişi adları dahil sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, işitme işaretleri ve malların biçimi marka tescilini kapsamaktadır. Öncelikli olarak ürünün taklitlerinin durdurulması, güven ve istikrarın sağlanması, kaliteyi garanti altına alma ve yatırım imkanları için marka teşhiri yaptırmak çok önem arzetmektedir. Logo’sunda daire içerisinde R harfi bulunan firmalar, kendi ürünlerini tescillemiş olan firmalardır” dedi. Marka teşhiri yaparken dikkat edilmesi gereken kural ve kaideler olduğunu ve uzman kişilerle bu işlemin yapılması gerektiğini söyleyen Güçlü, ”Marka tescili yaparken ülke, hizmet ve ürün alanlarının belirlenmesi lazım. Mesela Almanya için yapılan bir tescilleme diğer ülkelerde geçerli değildir. Kişi, markasını bir veya birkaç ülke için tescil edebildiği gibi uluslararası alanda da tescilleyebilir. Tescil, markanın başvuru tarihinden itibaren 10 yıllık süreyle geçerli ve her 10 yılda bir de ücreti yatırılarak tescil devam ettirilmektedir. Markanın devredilmesi, marka ihlali vs. gibi önemli konularda alanında uzman yetkililerle görüşülmelidir” dedi.

 

Kredi notunuzu yükseltin

Finans ve kredi sektörü hakkında bilgi veren Postbank Darmstadt ve Groß-Gerau Şubesi Müdürü Fatih Aydoğan, “Kredi alama konusunda, kredi notu çok önemli. Kredi notunun da yüksek olması için mali müşavir ile firma sahiplerinin iyi bir ilişki içerisinde olması lazım. Mesela senelik vergi denkleştirmesinin zamanında yapılması lazım. Şirkette çalışan kişi sayısı ve kalitesi, şirketin yaşı, şirketin faaliyet yaptığı şehir kredi notu almanızda önemli etken oluyor. Kredi notu yüksek olan şirketler, daha fazla kredi ve dispo kullanma hakkı elde ediyorlar. Kredi almak istenildiğinde bir banka ile değil, birkaç banka ile ön görüşme yapılması da faydalı olacaktır. Fakat birçok bankaya kredi başvurusunda bulunmanın da kredi notunu düşürebileceğini de hesaba katmalıdır. Ayrıca iki bankada hesap açılması da ileride alınabilecek kredi açısından olumlu olacaktır” şeklinde konuştu.  Katılımcıların sorularının da cevaplandığı toplantı sonrası, Başkan Musa Aydın, bir sonraki kahvaltı programında alanında uzman konu ve konuklarla bir araya gelineceğini söyledi.