MÜSİAD Hessen heyeti Frankfurt Türk gıda toptancılarını ziyaret etti

blank

 

 

Hüsamettin Özkan
FRANKFURT – Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Hessen eyalet şubesi Almanya’nın en büyük gıda toptancı hali olan Frankfurt Frischezentrum’daki Türk iş adamlarını ziyaret etti. MÜSİAD Hessen eyalet Başkanı Muhsin Kıdık başkanlığındaki heyette Frankfurt Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Tansu Günendi de hazır bulundu. Gıda toptancısı Osman Kahveci’nin rehberliğinde haldeki Türk esnafını ziyaret ederek sorunlarını dinleyen MÜSİAD heyeti, daha sonra hal esnafıyla bir araya gelerek işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

 

blank
Frankfurt Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Tansu Günendi, Ataşelik olarak her zaman Türk iş insanlarının yardımına hazır olduklarını belirterek, “Türk müteşebbislerin her zaman yanında olmamız bizim vazifemiz. Hele hele bu iş insanları Türk ürünlerini dünya pazarlarına taşıyarak ülkemizin ihracatına ve iş istihdamına katkı veriyorlarsa onlara hizmet etmek, yanlarında olmak ve sorunlarına çözüm ürütmek bizim birinci önceliğimizdir. Frankfurt Başkonsolosluğunda bir ofisiniz ve her zaman hizmet alacağınız bir Ataşeliğiniz var” diyerek Türk gıda toptancılarının yalnız olmadıkları mesajını verdi.

 

blank
MÜSİAD Hessen eyalet başkanı Muhsin Kıdık, “Almanya’nın en büyük gıda toptancılarının bulunduğu Frankfurt Frischezentrum’u ziyaret ederek Türk gıda toptancılarımızla bir araya gelmek istedik. Tanışmak ve bilgi alışverişinde bulunmak istedik. Ayrıca 95 ülkede 225 noktada teşkilatlanmasını tamamlamış olan Müsiad organizasyonumuzdan faydalanmaları konusunda iş insanlarımızı bilgilendirmek istedik”dedi. Gıda toptancılarını MÜSİAD’ın yapacağı etkinliklere davet eden MÜSİAD Hessen başkanı Kıdık, “En kısa bir zaman birbirimizi daha yakından tanımak için Frankfurt Başkonsolosluk temsilcilerinin de aramızda bulunduğu bir kahvaltılı toplantı düzenleyerek, Frankfurt gıda toptancılarını ağırlayacak bir etkinlik düzenleyeceğiz. Birbirimizle karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak güçlerimizi birleştirerek daha büyük hedeflere ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

 

blank
MÜSİAD heyetinin Ticaret Ataşesi ile birlikte Türk gıda toptancılarını ziyaret etmelerinden dolayı mutlu olduklarını belirten gıda toptancısı Ruhi Yavuz, “Biraz gecikmiş bir ziyaret, lakin çok mutlu olduk. Gıda toptancıları olarak birlikte hareket etmekten yanayız. En kısa zamanda tekrar daha geniş katılımlı bir toplantı ile bir araya gelerek daha yakın ilişkilerimizi geliştiririz” dedi. Frankfurt gıda toptancılar halinde 110 büyük toptancılının bulunduğunu, haftalık üç bin işletmenin alışveriş yaptığını hatırlatan gıda toptancısı Seyit Hekimoğlu da, “Frischzentrum’daki toptancıların üçte birini Türk kökenli gıda toptancıları oluşturuyor. Fakat her şirkette mutlaka bir veya bir kaç Türk çalışan bulunuyor. Burası için hem müşteri bakımından hem de çalışan bakımından Türkler büyük önem arz ediyor. MÜSİAD gibi uluslararası bir organizasyonun varlığı ve onun şemsiyesi altında ticaret yapmak bizim gücümüze güç katacaktır” diyerek ziyaretten dolayı MÜSİAD heyetine teşekkür etti.

 

blank