MÜSİAD İnşaat ve Emlak Fuarı açıldı

Berlin büyükelçimiz Almanya’nın Türk inşaat şirketleri için önemli bir pazar olabilir. Büyükelçi Aydın, Fuarların Almanya’nın farklı şehirlerinde farklı sektörlerde yapılmalıdır

 

 

HÜSAMETTİN ÖZKAN

FRANKFRUT – Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği MÜSİAD Hessen Şubesinin bu yıl ikincisini düzenlediği İnşaat ve Emlak Fuarı Frankfurt yakınlarında Mainhausen kasabasında açılışı yapıldı. Türkiye’den ve Almanya’dan 80 firmanın katıldığı fuarın açılışı kurdelesini Berlin Büyükelçimiz Ali Kemal Aydın ve kalabalık MÜSİAD heyeti birlikte kesti.

Fuarın alışışında bir konuşma yapan Berlin Büyükelçimiz Ali Kemal Aydın, Almanya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri değinerek Fuar münasebetiyle Türkiye’den inşaat şirketlerimizin Almanya’daki imkanları görerek buraya yatırım yapmaları için önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Organize edilen fuarların Almanya’nın farklı şehirlerinde farklı sektörlerde de açılmasını istedi.

Büyükelçi Aydın, “Almanya Türkiye için çok önemli bir ülke, Türkiye için de Almanya önemli bir panterdir. Türkiye’de 7 bin 200 Alman şirketinin doğrudan yatırımı bulunduğu gibi Almanya’da da 100 binin üzerinde Trük işletmesi bulunuyor. Almanya’daki Türk işletmeleri 500 binin üzerinde istihdam sağlamaktadır. Karşılıklı yatırımları bir araya getirdiğimizde önemli bir sinerji ortaya çıkmaktadır.

 

MÜSİAD’ın da yaptığı bu potansiyelleri bir araya getirerek ticaret hacmini karşılıklı kazanca dönüştürmektedir. Fuarlarımızın ticaretimizin gelişmesine büyük katkılar sağlayacaklardır. İnşaat sektörü Türkiye’de önemli bir seviyeye gelmiş bulunmaktadır. Almanya’da da başka konut açığı olmak üzere, altyapıda yıpranma ve eskime dolayısıyla inşaat sektöründe ciddi bir ihtiyaç açığı bulunmaktadır.

Son yıllarda devletin borçlarını azaltma konusunda kamu yatırımları ihmal edilmiştir. Önümüzdeki dönemde Almanya’da eskiyen kamu binaları, altyapı, hastaneler, yollar gibi bir çok alanlarda büyük yatırımlar gerektiriyor. Benzeri şekilde konut bakamında da ciddi bir konut sıkıntısı bulunuyor. Almanya’nın bir çok büyük şehrinde kiraların artışından dolayı insanlar sokaklara dökülüyor. Büyük bir konut açığı bulunuyor. Bu anlamda inşaat sektöründe firmalarımıza bulunuyor. Fuarlar vesilesiyle bu potansiyelden istifade etmek için önemli bir fırsatadır. iki gün açık kalacak olan fuarı üç bir sektör temsilcisinin ziyaret etmesi bekleniyor.