MÜSİAD Stuttgart ailesi iftarda buluştu

blank

blank

 

 

MÜSİAD Stuttgart tarafından verilen iftar yemeğine, başta T.C. Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı olmak üzere işadamları ve diğer davetliler katıldı.

MUSTAFA KARAMAN
SCHWİEBERDİNGEN- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Stuttgart Şubesi’nin her yıl düzenlediği geleneksel iftar programı, Schwieberdingen’de bulunan Galarie Festsaal’da yapıldı. İftar yemeğine, başta ev sahibi MÜSİAD Stuttgart Başkanı Mehmet Ali Bulut ve yönetim kurulunun yanısıra T.C. Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı, Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Çolakoğlu, Stuttgart Din Hizmetleri Ataşe Vekili Eyüp San, MÜSİAD Avrupa Koordinatörü Burhan Sağlam, MÜSİAD Stuttgart Kurucu Başkanı Erol Öztürk, UID Württemberg Bölge Başkanı Cahit Öner, Stuttgart Alperen Ocakları Başkanı Osman Başer, EUBA Güney Almanya Başkanı Müslüm Ekerbiçer, ATGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Sandıkcı, DESBİR Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Yıldız, İGBW Başkanı Muhuttin Soylu, DİTİB Baden-Württemberg Eyalet Birliği Başkanı Erdinç Altuntaş, TGBW’den Oya Poyraz, Ziraat Bankası Stuttgart Şube Müd. Yard. Yaşar Zafer ve Denizbank Stuttgart Şube Müdürü Orhan Sakar, işadamı dernek yönetim kurulu üyeleri, bölgede faaliyet gösteren STK’ların temsilcileri, DİTİB, İGMG, ATİB temsilcileri, siyasi temsilciler ve medya mensupları katıldılar.

İKİ ÜLKENİN KALKINMASI
Sunuculuğunu MÜSİAD Stuttgart Başkan Yardımcısı Celal Tayar’ın yaptığı iftar programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı akabinde de selamlama konuşması yapmak üzere MÜSİAD Stuttgart Başkanı Mehmet Ali Bulut, katılımcıları selamladı ve katılımlarından dolayı teşekkür etti. Ramazan ayının huzurlu ve birleştirici özelliğine işaret eden M. Ali Bulut, MÜSİAD EXPO Fuarına değindi ve her geçen gün artan katılımları değerlendirdi. İki ülkenin de kalkınması için çalıştıklarını ve bu ülkelere faydalı olunması gerektiğinin altını çizen Bulut, “Derenk olarak üyelerimizin yanısıra çevremizin ve toplumumuzun refahı için çalışıp üretmekten yanayız. Özellikle dünyanın ve Türkiye’nin hassaiyeti ile bir yerine iki üretmek, iki tüketmek yerine bir tüketmek durumundayız” dedi. Seçimlere de değinen M. Ali Bulut, seçimlerin nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın birlik ve beraberlikle kardeşliği her daim sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Kendisinin 2009 yılından beridir çeşitli kademelerde görev yaptığını ve son iki dönemde de Başkanlığı yürüttüğünü ifade eden Bulut, 15 Temmuz günü yapılacak Genel Kurul’da yerini gelecek dinamik genç nesillere bırakacağını söyledi.

HELAL VE HARAM ÇİZGİSİ
MÜSİAD Stuttgart iftar programı ezanın okunup iftarların açılmasından sonra sinevizyon gösteriminin ardından kürsüye gelen ve Ramazan ayının herkes için hayırlara vesile ile mübarek olmasını dileyerek konuşmasına başlayan MÜSİAD Avrupa Koordinatörü Burhan Sağlam, MÜSİAD’ın sadece Türkiye’de değil dünya çapında faaliyetleri ile gündemde olduğunu söyledi. Türkiye’de 86 ve dünyada 68 farklı ülkede 181 noktada hizmet verdiğini vurgulayan Sağlam, 60 binden fazla işletmeyi temsil ettiklerinin altını çizerek 1993 yılında ilk defa Almanya’da kurumsallaştığını ve bu sene de 25. yılında geldikleri noktayı ve vizyonlarını anlattı. Hedeflerinin rakamlardan ziyade gönülleri fethetmek olduğunu söyleyen Burhan Sağlam, ticari ahlaktan ve Helal ile haram çizgisinden de bahsetti.

BİRLİK VE BERABERLİK
Türk devleti olarak MÜSİAD’ın faaliyetleri ile gurur duyduklarını ve göğsümüzü kabartan gelişmeler olduğunu belirten T.C. Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı, bu iftarda da görüldüğü gibi MÜSİAD toplumun her kesimini kucakladıklarını gördüğünü belirtti. Herkesin ortak noktası olan Ramazan ayını tebrik ederek tutulan oruçların da kabul olmasını niyaz eden Başkonsolos Akıntı, günümüzde artan yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslam düşmanlığının artığına dikkat çekerek bu olaylara bir an evvel önlemlerin alınması gerektiğinin de altını çizdi. Terör örgütü saldırılarının Türkiye’de olduğu gibi burada da devam ettiğini lakin artık Camilerin yani kutsal ve ibadethanelerin hedef alındığını vurgulayan Akıntı, bu vaziyetten büyük bir hoşnutsuzluk ve kaygı duyduklarını ifade etti. Bu durumları her yerde her atmosferde Alman yetkililere dile getirdiklerini belirten Başkonsolos Ahmet Akıntı, ayrıca Almanya’da gençlerin mesleki ve iş bulma konusundaki zorluklara da değinerek bunlara çözüm getirilmesi için arayışlar içerisinde olduklarını vurguladı. Akıntı, “Bu yaşanan ortamın birlik ve beraberliği pekiştirdiğini görüyorum. Birbirimize her sahada destek olmamız lazım. Maddi ve manevi dayanışma içerisinde olmamız lazım. Kültürel varlığımızı burada devam ettirmeliyiz” dedi.  Konuşmaların ardından MÜSİAD Stuttgart Başkanı Mehmet Ali Bulut’a özel olarak el sanatçısı tarafından bir çerçeve hat işlemeli pano hediye edildi. Daha sonra da MÜSİAD Stuttgart Vizyoner’17 Arlı GmbH Arlı kardeşlere, AS City Center sahibi Mustafa Koç’a ve Çiloğlu temsilcilerine birer plaket ve buket çiçek taktim edildi. İftar programı sonunda bir hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

 

blank blank blank blank blank blank blank