MÜSİAD Stuttgart Vizyoner’17 ödülleri verildi

blank

Bir ilke imza atan MÜSİAD Stuttgart, bölgedeki başarılı işadamlarını ödüllendirdi. MÜSİAD Stuttgart Vizyoner’17 ödülleri yapılan muhteşem bir törenle sahiplerini buldu.

Mustafa Karaman
SCHWİEBERDİNGEN- MÜSİAD’ın başta Türkiye’de olmak üzere dünya ve Avrupa’da başlattıkları işletmelerin, “dönüşümün gücünü kullanabilmeleri” ve bu dönüşüm evreni içerisinde geleceğe öncülük etmeleri vizyonuyla MÜSİAD Stuttgart VİZYONER’17’yi düzenleyerek birçok sektörde kendi alanlarında ön plana çıkanları Schwieberdingen’de bulunan Galarie Festsaal’da ödüllendirdi. Ödül akşamına başta ev sahibi MÜSİAD Stuttgart Başkanı Mehmet Ali Bulut ve yönetim kurulunun yanı sıra T.C. Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı, MÜSİAD Avrupa Koordinatörü Burhan Sağlam, MÜSİAD Münih, Karsruhe yöneticileri, UETD Württemberg Bölgesi Sekreteri Mehmet Sağanak, UETD Stuttgart Şube Başkanı Davut Şeker, Stuttgart Alperen Ocakları Başkanı Osman Başer, DİTİB Temsilcileri, ATGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Sandıkcı ve DESBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Binali Özoğul ile işadamı dernek yönetim kurulu üyeleri katıldılar.

BULUT: BİZ BURADA KALICIYIZ
Vizyon sahibi, kendi alanında başarılı iş adamları konu edilip, onları özel bir gala akşamında ödüllendirildiği gala akşamının sunumunu Kerem Erdoğan’ın yaptığı MÜSİAD Stuttgart Vizyoner’17 programı DİTİB Oberstenfeld Din Görevlisi Ümit Yalçın’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından da katılımcılar hep birlikte İstiklal Marşı’nı okundu ve akabinde MÜSİAD Vizyoner klibi gösterildi. Daha sonra selamlama konuşması yapan MÜSİAD Stuttgart Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Şu bir gerçek ki, Alman parlamentosunda, hali hazırda, 14 Türk kökenli milletvekili var. Bu milletvekilleri Almanya’daki Türk toplumunu oluşturan yüzde 25’lik bir zümreye ait. Yani şu salondaki insanları, milli ve manevi değerlerine bağlı yüzde 75’lik çoğunluğu temsil eden kimse yok. Çoğunluk biziz ama parlamentoya gidip çayını içebileceğimiz, derdimizi anlatabileceğimiz kimse yok” dedi. Tedavi reçetesi olarak “1- Biz burada kalıcıyız, gerçeğini biran önce kabul edip, Alman vatandaşlığına geçmemiz gerekmektedir. 2- Alman toplumuna karşı değil, bu toplumla birlikte yaşamamız gerektiğini kabul etmemiz gerekmektedir. 3- Siyasi partilere üye olup, gerekirse aday olup, siyasi arenada boy göstermemiz gerekmektedir” şeklinde çağrıda bulundu ve katılımcılara katıldıklarından dolayı teşekkürlerini iletti. MÜSİAD Stuttgart Sekreteri Duran Tok’un şimdiye kadar yapılan faaliyetleri anlattı ve konuşmanın ardından bir sinevizyon gösterimini sundu.

MÜSİAD BAĞLARI GÜÇLENDİRİYOR
Türk devleti olarak MÜSİAD’ın faaliyeleri ile gurur duyduklarını ve göğsümüzü kabartan gelişmeler olduğunu belirten T.C. Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı, göçün 50. Yılını geçmiş durumda olmamıza rağmen buraya işçi olarak gelen vatandaşların önemli iş adamlarına dönüştüğünü görmek sevindirici olduğunu söyledi. Başkonsolos Akıntı, “MÜSİAD biraraya getirerek bütün bağlarımızı güçlendiriyor. Bu ülke ilk önce alın terleriyle katkıda bulunan insanlarımızın artık biriktirdikleri sermaye ile yine hem Almanya’ya hem de Almanya’daki Türklere yani bizim insanlarımıza istihdam sağlamak suretiyle katkıda bulunduğunu görmek hem de Türkiye ile Almanya arasındaki ikili ekonomik ve ticari ilişkilere büyük faydalar sağladığını görmek bizleri çok memnun ediyor” dedi. MÜSİAD’ın aynı zamanda vizyonunu geliştirerek dünyaya açıldığını gördüklerini belirten Akıntı, buradaki işadamlarını biraraya getirdiğini ve MÜSİAD’ın çok önemli bir aşamaya geldiğini vizyonunda çok önemli bir mesafe katettiğini vurguladı.

AVRUPA’DA YIL SONUNA KADAR HEDEF 30 ŞUBE
MÜSİAD Avrupa olarak çok aktif bir süreci arkalarında bıraktıklarını belirten MÜSİAD Avrupa Koordinatörü Burhan Sağlam, yollarına en üst tempo ile yılın sonuna iki hafta kala Avrupa genelinde şimdilik 24’ü bulan şube sayısını 2018 yılının sonuna kadar  30 çıkarma hedeflediklerinin altını çizdi. Burhan Sağlam, “2007 yapılan bir araştırmada, Almanya’da mukim sayıları 65 bini bulan Türk kökenli şirketlerin yıllık cirosunun 36 Milyar Euro’yu aştığı belirtilmiş. Yıl 2015 olduğunda, Türkiye Araştırmaları Merkezi ve KPMG’nin ortaklaşa yaptığı bir araştırmada ise, şirket sayısının 120 bini, yıllık cironun ise 66,5 Milyar Euro’ya ulaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca 2015 yılı itibariyle bu şirketlerin 720 bin kişiye istihdam sağladığı da bu araştırmada görülmektedir” dedi. 2007 yılıyla 2015 yılı araştırmaları kıyaslandığında, üstünkörü bir olasılık hesabıyla Türk kökenli iş adamlarımızın yönettiği şirketlerin 2018 yılı başlarken toplam yıllık cirosunun 70 Milyar Euro’yu aştığını söyleyen Sağlam, “Büyüme göz önünde bulundurulduğunda ise, 2020/21 yıllarında bu rakamın 100 Milyar Euro’ya ulaşması işten bile değildir” şeklinde konuşarak 14-17 Kasım 2018 tarihlerinde İstanbul’da 17.’sini düzenlenecek olan MÜSIAD EXPO Fuar’ına şimdiden davet etti.

BAŞARILI İŞADAMLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ
MÜSİAD Stuttgart Vizyoner’17 kapsamında bu yıl üç başarılı şirket ödüllendirildi. En başarılı Start Up dalında Arlı GmbH, en hızlı büyüyen şirket AS City Center, Kurumsallaşma dalında ise Çiloğlu Handels GmbH layık görüldü. Arlı GmbH’nın ödülünü MÜSİAD Avrupa Koordinatörü Burhan Sağlam, Serkan Mehmet Emin ve Mustafa Arlı kardeşlere, AS City Center’in ödülünü MÜSİAD Stuttgart Başkanı Mehmet Ali Bulut, Mustafa Koç ve oğluna, Çiloğlu Handels GmbH’nın ödülünü MÜSİAD Stuttgart YK Üyesi Yücel Göksu, Mehmet Çiçekdağı’na verdiler. Ödül akşamında katılımcılar ödüle layık görülen iş adamlarını tanıma ve başarı öykülerini dinleme fırsatı da verildi. Toplantının sonunda akşam yemeği ikram edilirken bir de hatıra fotoğrafı çektirildi.