MÜSLÜMANLAR BU TOPLUMUN PARÇASI

blank

 

SELAHATTİN ÖZDEMİR
STUTTGART – Baden Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann, Ramazan ayı nedeniyle eyalette yaşayan Müslüman cemaatin önde gelen temsilcileri ile iftar yemeğinde buluştu. Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann’ın yaptığı konuşmasında İslam’ın Almanya’nın bir parçası olduğunu söyledi. “İslam inancına mensup olanlar toplumumuz bir parçası, Müslümanlar bu ülkeye ait. Biz diğer inançlar gibi İslam’ın da toplumda kendisine yer edinmesini arzuluyoruz. Elbette İslam anayasal kültürün bir parçası olursa bu mümkün olur” dedi. Eyaletle işbirliği yapan derneklerden yasalara daha fazla sadık olmalarını beklediklerini söyleyen Kretschmann, dini kirletenlere karşı da tutum alınması gerektiğini kaydetti.

 

blank

KATILIM YOĞUN OLDU
Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Kretschmann, son on yıldan bu yana Baden Württemberg Eyalet hükümeti tarafından Müslüman sivil toplum kuruluşları temsilcilerine iftar verme adetini bu yıl da sürdürdü. Başbakanı Kretschmann himayesinde verilen onuncu İftar Daveti’ne yaklaşık 100 kişi katıldı. Eyalet Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz,Tübingen Üniversitesi İslam Teoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Erdal Toprakyaran, Münster Üniversitesi İslam Teoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide, DİTİB Württemberg Eyalet Teşkilatı Başkanı Erdinç Altuntaş, Yahudi Cemaati ve Kilise temsilcileri, Türk ve Alman sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, işadamları ve eyaletteki Müslüman cemaatlerden temsilciler de iftarda hazır bulundu.

 

blank

MÜSLÜMANLAR TOPLUMUN PARÇASI
Kretschmann, inanç özgürlüğüne büyük önem verdiklerini belirterek, eyaletteki Müslümanların dini vecibelerini özgürce yerine getirmelerinden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Ülkedeki Müslüman toplumu ile barış, birlik ve beraberlik içinde ve karşılıklı saygı çerçevesinde yaşanılması gerektiğini ifade eden Başbakan Kretschmann, “Eyaletimizde pek çok Müslüman, çok başarılı ve kariyer sahibi. Bunlar, büyük şirketlerin yönetimlerinde yer almaktalar veya kendi şirketlerini kurmuşlar. Bu kişilerin birçoğu eyaletimizde istihdam oluşturuyor, vergi ödüyor, politikada ve derneklerde yer alıyorlar. Müslümanlar bu toplumumuzun bir parçasıdır” dedi.

 

blank

500 BİN MÜSLÜMAN YAŞIYOR
Baden-Württemberg’de kiliseler ve dini topluluklar arasındaki diyalog, aynı zamanda inanan ve inanmayan insanlar arasındaki diyalog toplumumuz için büyük önem taşımaktadır diyen Başbakan Kertshcmann “Bunun için farklı inanç grupları arasında diyaloga ihtiyacımız var. Eyaletimizde yaklaşık 500 bin Müslüman yaşıyor. Bugün eyaletimizde doğan her 10 çocuktan birinin annesi Müslüman’dır. Müslümanlara karşı hoşgörü kültürünü geliştirmemiz kaçınılmaz bir durum. İnsanlar sadece kabul gördükleri yerlerde yaşamak isterler. ‘Hoşgeldin kültürü’ toplum ve ekonomimiz için merkezi ve önemli derecede kaçınılmaz olgu. Geldiğimiz yerler faklı olabilir, ancak bulunduğumuz ve yaşadığımız yer açısından beraberce geleceğimizi inşa etmek zorundayız” dedi.

 

blank

EYALET YÖNETİMİNİN TAVRI ŞAŞIRTTI
Son üç yıldır Türk diplomatlar ve Türk basın mensupları iftar yemeğine davet edilmiyor du bu yıl da ” Diplomatlar” davet edilmedi, yaklaşık on Türk basın mensupu davet edilmiş çoğu oruçlu olan Türk basın mensupları konuşmalar yapıldı, ev sahibi olan, Baden Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann davetlilerle bol bol resim çektirdi ve mazaret göstererek iftar yemeğine katılmadı salondan ayrıldı. Daha sonra davetliler iftar açmak için yemek salonuna geçerek masalara oturdular. Eyalet yönetiminden gelen bayan görevli Türk basın mensuplarının davetlileri rahatsız etmemelerini ve salonu terk etmelerini söyleyerek salon dışına çıkardılar. Bu uygulama büyük tepkiye sebep oldu.

 

blank