MUSTAFA BAKLAN GÜVEN TAZELEDİ

Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği (TİD), olağan genel kurul toplantısını yaptı. Yapılan seçimlerde en fazla oyu alan Mustafa Baklan, güven tazeleyerek tekrar başkanlığa getirildi.
Kâmil Yılmaz

MANNHEİM – 1995 yılından beri Mannheim merkezli olarak faaliyet gösteren Rhein Neckar Türk İşverenler Derneği (TİD) olağan genel kurul toplantısını gerçekleştirdi. Türk-Alman Ekonomi Merkezi’nin bünyesinde yer alan dernek toplantı salonunda yapılan olağan genel kurul toplantısında üyelerin en fazla oyunu alan Mustafa Baklan, tekrar TİD Genel Başkanlığına seçilerek, güven tazeledi.

DARBE ŞEHİTLERİNE SAYGI DURUŞU
Kongrenin başlangıcında 15 Temmuz’da ülkemizde yapılan darbe girişiminde şehit olanlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Divan heyetinim oluşturulmasının ardından söz alan TİD Başkanı Mustafa Baklan, kendisine ve yönetim kuruluna son 2 yıl boyunca gösterilen destek ve teveccühten dolayı teşekkür etti. Derneğin isminin kuruluşunda Türk İşadamları Derneği olarak tescil edildiğini kaydeden Baklan, daha sonra değerli kadın işverenlerin sayısının da artmasının ardından derneğin tüzük değişikliğine giderek adını Türk İşverenler Derneği olarak değiştirdiğine dikkat çekti. Konuşmasında 15 Temmuz’daki darbe girişimine de değinen Baklan, bunun antidemokratik bir gelişme olarak değerlendirdi.

EKONOMİNİN TEK DİLİ VAR
Baklan, daha sonra şunları kaydetti: “Ülkemizde anti-demokratik bir gelişme oldu. Çok şükür başarısız oldu. Şu an için görüyoruz ki, Türkiye’de tekrar 1919’un, 1923’ün aynı şuuruyla insanlar tek yürek olmaya başladılar. Bu bizi mutlu ediyor. Başarısız olan böyle bir girişimin ülkemizin birliğini, bütünlüğünü bozmak isteyenlere bir cevap oldu. Bu konuda politik olarak geçtiğimiz gün Alman ZDF kanalında bizimle bir röportaj yaptılar. Orada da bunu dile getirdik. Bizim işimiz burada ekonomik. Sizlerden ricam, bu sene 22. Kuruluş yıldönümünü dolduran derneğimizde hiçbir zaman hangi politik görüş iktidara gelirse gelsin bir ayrım söz konusu değildir. İsteyen seçim zamanında istediği politik görüşe gidip oyunu kullanabilir ama derneğimiz dediğim gibi ekonomik bir dernek olduğu için Mannheim içerisinde küçük bir ticaret odası olduğu için ve biliyorsunuz 2 dönemdir Mannheim Ticaret Odası Yönetim Kurulunda üyeydim; orada da bütün partilerden insanlar vardı ama ben kimin hangi partiden olduğunu kesinlikle bilmiyorum. Diğer yandan burada ekonomi konuşuluyor. Ekonominin farklı bir dili var. Paranın da başka dili yok. Nereye gitse kapıları açıyor” şeklinde konuştu.

YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ
Konuşmasının devamında derneğin yaptığı faaliyetleri sine vizyon eşliğinde anlatan başkan, geçtiğimiz dönemde en büyük etkinliğin derneğin 20. Kuruluş yıldönümü kutlaması olduğuna dikkat çekti. Dernekçiliğin önemine de değinen Mustafa Baklan, Almanların meşhur bir sözü olan “Derneği olmayan bir hiçtir” sözünü hatırlattı. Bu yüzden birlik ve beraberlik içinde hareket etmek için derneğe zamanı olan ve faydalı olabilecek arkadaşların yönetime aday olmasını tavsiye etti. 2014 yılında bugüne kadar yaptıkları faaliyetleri kronolojik sırayla anlatan Mustafa Baklan, derneğin 138 üyesi olduğunu ve aidatını ödeyen 91 üyenin seçimlere katılma hakkı olduğunu vurguladı. Maliye raporunun okunmasının ardından üyelerin eski yönetimi aklamasıyla devam eden Olağan Kongrede, daha sonra seçimlere geçildi. 91 Üyenin katıldığı seçimlerde en fazla oyu alan Mustafa Baklan tekrar TİD Genel Başkanlığına seçildi. Oy sıralamasına göre yeni yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu: İlker Polat, Jülide Önder, Selçuk İbikli, Dr. Kadir Kılıç, Mesut Üçöz, Mahmut Öztürk, Mehmet Çiftçi, Zeynep Doğrucan, Bülent Tan, Güven Akdeniz. Yedek Üyeliklere ise, Ahmet Sunar, Erdem Yıldız ve Sedat Dübüş seçildi. Denetleme Kuruluna ise, Mehmet Halıcı, Yılmaz Kalender ve Ayhan Karahan oybirliği ile seçildiler.

 

tid-baklan-guven-tazeledi00

tid-baklan-guven-tazeledi01

tid-baklan-guven-tazeledi02

tid-baklan-guven-tazeledi03