MUTLAKA SANDIĞA GİDİN

 

 

Murat Ali Blach/Şaban Ergün – Köln

Kısa adı UID olan, Uluslararası Demokratlar Birliği 26 Eylül Pazar günü Almanya genelinde yapılacak olan parlamento seçimleri için Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli Alman vatandaşlarına çağrıda bulundu ve oy kullanmaya davet etti.

UID, Almanya seçimlerinin önemini vurgulamak ve seçimlere katılım oranını artırmak için çok önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Gerçekleşen bu çalışmalar hakkında bilgi vermek ve seçim arifesinde Türkiye kökenli seçmenleri bir kez daha oy kullanmaya davet etmek için Genel Başkan Köksal Kuş, Almanya Köln’de ki genel merkez yerleşkesinde bir basın açıklamasında bulundu.

Genel Başkan Köksal Kuş ve MYK üyelerinin de katılımı ile gerçekleşen basın açıklamasında seçimler için yapılan çalışmalar ayrıntılı anlatıldı.

BU SEÇİM NEDEN ÖNEM ARZ EDİYOR?

Genel Başkan basın açıklamasında seçimin önemini belirtirken şu ifadelerde bulundu. “Almanya’da yaşayan Türkler ya da yabancı kökenli vatandaşların farkında olduğu bir yabancı düşmanlığı var ve bunun her geçen gün arttığı hissediliyor. İşte bu çerçevede seçimlerde kimin seçileceği, kimin yönetime geleceği ve buradaki yabancılara karşı nasıl davranacağı bizin çok büyük önem arz ediyor. Dolayısı ile geleceğimiz ile ilgili alınacak kararlarda söz sahibi olmamız gerektiğine inandığımız için 26 Eylül 2021 de yapılacak olan seçimleri UID olarak çok ciddiye alıyoruz, çok önemsiyoruz ve bu seçimlere katılımı artırmak istiyoruz.”

UID SEÇİMLERE KATILIMI ARTIRMAK İÇİN 3 AYDIR ÇALIŞMA YAPIYOR.

UID özellikle Türkiye kökenli seçmenlerin seçimlere katılım oranını artırmak için son üç ayda yoğun bir çalışma içine girmiş. UID olarak Türkiye Kapıkule sınırında bir stand kurulmuş. Almanya seçimlerinin önemini anlatmak için 45 gün boyunca, “Bundestagswalh 2021” başlığı altında hazırlanan broşürler ile gece gündüz 24 saat olmak üzere burada Almanya’ya dönen her vatandaşımıza seçimin önemini anlatmışlar. 195 Bin broşür dağıtılmış, 850 Bin kişiye erişilmiş.
Ayrıca yoğun olarak sosyal medyayı kullanılmış. Görsel video ve afişler hazırlanmış. Şubelerin bulunduğu bölgelerde insanların yoğun olduğu yerlerde standlar kurularak broşürlerle ve sözlü olarak tanıtımlar yapılmış.

UID OLARAK HİÇ BİR PARTİYE YÖNLENDİRME YAPMIYORUZ!

Basın açıklamasında yer alan UID Genel Sekreteri Zuhal Aksoy yaptığı açıklamada “Almanya’da 60 milyon seçmenin olduğunu, bunların 1.2 milyondan fazlasının Türk kökenli olduğunu tahmin ediyoruz. Üyelerimizden bize ekseriyetle ‘Kime oy verelim?’ sorusu geliyor. Bu konuda biz her hangi bir yönlendirme yapmıyoruz. Üyelerimize muhakkak parti programlarının içeriklerine bakmalarını, Türkiye ve Türk kökenli vatandaşlarımızı ilgilendiren konularda ne düşündüklerini araştırmalarını ve ona göre oy vermelerini tavsiye ediyoruz. Yine üzülerek belirtmeliyim ki üyelerimizden gelen sorulardan derlediğimiz 10 adet soruyu seçime girecek tüm siyasi partilere gönderdik ve cevaplamalarını istedik, ancak ne var ki bir tanesi hariç hiç biri bize geri dönüş yapmadı.” ifadelerinde bulundu.

SİYASİ PARTİLERE YÖNELTİLEN 10 SORU

1. Manifestonuz, Türk vatandaşları için çifte vatandaşlık öngörüyor. Eğer öyleyse, hangi koşullar altında bu uygulanacaktır?
2. Almanya’da uzun süre ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarının seçimlere katılımı, bu gruptan birçok insan için büyük önem taşıyor. Bunun çerçevesi nasıl olacaktır?
3. Mesken bulma konusunda, kiracıların dezavantajı hakkında hala raporlar alıyoruz. Göç geçmişi olan kişilere karşı nasıl bir koruma düşünüyorsunuz?
4. Memurların görünüşünü düzenlemesi gereken yasa ile memurlara başörtüsü yasağı getirildi. Partinizin bu konudaki tutumu nedir? Olası çözümlerden bahseder misiniz?
5. Staj vb. gibi gönüllü ve okul faaliyetleri alanında, göç geçmişine sahip kişilerin dış görünüşleri söz konusu yasa bağlamında hala sorunludur ve sıklıkla belirli bir dereceye kadar çoğunlukla gerekli olmayan ve özellikle öğrencilerin staj yapmasını reddetmek için dayanak oluşturmaktadır. Bununla ilgili olarak ne gibi önlemler düşünüyorsunuz?
6. İstatistikler, Müslümanların ve Müslüman kurumların son yıllarda giderek daha fazla hedef haline geldiğini gösteriyor. Medyanın kışkırtmasıyla da hızlanan ırkçı saldırılara dönüştü. Çevrimiçi nefret söylemiyle mücadele için hangi çözümler sunuyorsunuz?
7. Göçmen kökenli nüfus grupları için kendi dini ve siyasi topluluklarının liderleri ile siyasilerin işbirliği yapması önem arz etmektedir. Hangi kurumlarla yakından çalışmak istersiniz ve hangi konularda iş birliği yapmak istersiniz?
8. Bakım ve pastoral bakım alanında genellikle personel eksikliği vardır, Müslüman ve Türk profesyoneller için ücretlerde bir artış veya iyileşme öngörüyor musunuz?
9. Şu anda yaşadığımız iklim değişikliği, dünyayı sınırlarını zorlayacak bir düzeye ulaştı. Yaşam tarzımızı ve tüketici davranışlarımızı yeniden düşünmek zorunda olduğumuz bir gerçek. Yenilenebilir enerjinin vazgeçilmez olması teşvik edilmelidir. Seçim beyannamenizde bu konuda hangi noktaları önceliyorsunuz?
10. Düğün ve benzeri etkinlikler için yurtdışından akrabaları Almanya’ya getirmek genellikle çok zordur. Aile birleşimi ile ilgili sorunlar özellikle evli çiftler için ortaya çıkmaktadır. Bu konuda etkilenenler için vize kolaylaştırma konusunda veya alternatif seçenekler hakkında ne düşünüyorsunuz?”