Nekar-Alb Türk Esnafımız IHK Reutlingen bünyesinde buluştu

Mesut Demirezen/Mehmet Güzel
REUTLİNGEN- Reutlingen IHK bünyesinde yeni bir Türk Esnaflar Ağı tanıtımı ve oluşumu için bir gece düzenlendi. IHK Reutlingen’de Ağ yöneticisi olarak görev yapan Uğur AKTAŞ çalıştay hakkında yaptığı açıklamada Nekar-Alb Bölgesinden tespit etmiş olduğu 1200 Türk Kökenli Esnafları tesbit ettikten sonra Türk Esnaflar Ağı fikrini hayata geçirmek ve IHK bünyesinde Toplama oluşturmak için IHK Reutlingen’e teklif verdikten sonra startını verdiğini Uzun çaba ve hazırlıklar sonrası Genel Müdür – IHK Reutlingen Dr. Wolfgang Epp’in de büyük desteğini aldıktan Reutlingen ve çevresinden 90’a yakın Türk Esnaf temsilcisi geldiği bir gece düzenlediklerini çok faydalı ve istifadeli bir toplantı olduğunu belirtti.

 

 

Toplantıya konuşmacı olarak ; Uğur Aktaş – Ağ Yöneticisi – IHK Reutlingen, Şahin Çiloğlu, (Çiloğlu Handels GmbH kurucusu), Dr. Wolfgang Epp (IHK Reutlingen müdürü), İHK Hanau Başkan Yardımcısı Salih Taşdirek katıldı. Toplantıya ev sahibi olarak Dr. Wolfgang Epp IHK Reutlingen Genel Müdürü yaptığı açılış konuşmasında geçmişten gelen Türk- Alman dostluğunu anlatarak ve bunun Bismarkt’tan gelen Atatürk ile özel olan dostluğunu ve Arkadaşlığını anlatan ve Türkiye ile Almanya bağlantı ve yakınlığını anlattı. Özellikle Türklerin Almanya vermiş olduğu katkı ve çabası paha biçilmeyen bir nimet olduğu ve Almanya yapan ve Almanya refahında çok büyük pay olduğun dile getirdi. Elbette bazı Siyasi nedenlerle ile de biraz duraklama olduğunu ve Ticaret ile yakınlaşma zarar gördüğünü de unutamayız dediği ama şimdi tekrardan eskisine doğru adımların atılıp tekrar karşılıklı çıkar ve eski yakınlığı doğru ilerlemede olduğunu bildirdi. Dr. Wolfgang Epp Genel ayrıca buardaki Nekar-Alb Türk Esnafımız için çok umut verici ve bunların Nekar-Alb ve Almanya için ne kadar önemli olduğunu bildirdi. Bu Türk Esnaflar Ağı sayesinde karşılıklı çıkar ve menfaat ve şanslar doğacağını bildirdi. Epp Devam olarak 200’ü ticaret siciline kayıtlı 1.200’ü aşkın yerleşik üye şirket, Neckar-Alb bölgesindeki Türk şirketleri olduğunu dile getirdi. Sonra ise Erbacher + Kolb GmbH sahibi İHK Hanau Başkan Yardımcısı Salih Taşdirek Konuşmacılar arasında kendi Bölgesinden çalışmaları ve kendisinin nasıl İHK Hanau Başkan Yardımcısı olduğunu anlattı. devam olarak “Gördüğübu katılım çok iyi bir katılım dedi ve bu gibi düşünülen Ağı’ya sahip çıkılması ve dayanışma içinde olunmasını tavsiye etti. Türk girişimcilerin de burada, IHK Reutlingen’de bir araya gelmesi, ağ oluşturması, birbirini tanıması ve daha fazla iş yapması çok ama çok önemli olduğunu dile getirdi .
İşadamı Şahin Çiloğlu – girişimci ve Ciloğlu Handels GmbH’nin kurucusu olan ve Perşembe Türkiye’den gelip ayağın tozuyla toplantıya katıldı. 1971 doğumlu olan Şahin Çiloğlu kendisinin Türkiye’de Üniversite eğitimi sonrası 19 yaşında 1990 yılında Almanya’ya gelişini anlattı ve o dönemdeki farklı Eğitim sıkıntı dönemini anlattı ve iş yapabilmek için çok çaba verip bunların müsaadesi için emek verdikten sonra çalışmaya başladı. Farklı iş yerlerinde ve Farklı Sektörde çalışarak tecrübeler kazanmıştır. Sonra Türkiye’den gelen Kardeşleri ile yine Farklı sektörlerden Türkiyeden Almanyaya ürünler getirip ticaretine girdiler. Sonra ise yapmış olduğu Gıda sektöründeki tecrübeleri sonrası 1997 yılında Bayiler alarak iş hayatına girdi.
Oradan bugüne 20²’den 200m² çıkıp bununda yetmediği ile iş hayatını başladıktan sonra farklı şehirlere sonra Almanya ve sonrası Avrupa ile sonradan Dünyaya açılan bir serüvenini anlattı.
Burada disipline , inançla ve ekip ile çalışarak bugünlere geldiğini belirtti. Bugün ise Türkiye’de Erzurum başka Farklı şehirlerde Fabrikaları mevcuttur ve Araştırma ve geliştirme ile yapay zeka yazılımları ile kendi Yazılımları ile çalışmaktadır. Kendilerine Erzurum’daki yeni kurulan dev Logistik altyapıları sayesinde hem Avrupa Türkiye ve Avrupa Asya arası her konuda hizmet verebilir kapasiteye gelmiştir. Bugün 1 Hafta içinde Avrupa’nın her tarafına ürün yetiştirme kapasiteye gelmiştir. Kendisinin yaklaşık 500 elemanı ile Dünyaya hizmet vermektedir ve bunun 160 çalışanı Almanya’da bulunmakta. Kendisinin Eğitim ve Kadro öle Ekip çalışmasına çok önem verdiklerini ve Çiloğlu Academy ile eğitimini çok yüksek tutmakta.
Almanya ve Türkiyede ise Meslek imkanları da vermektedir. Son olarak Program bitişinde Uğur AKTAŞ tekrar bu Toplantının önemini ve bu yeni Nekar-Alb Bölgesinden ve İHK Reutlingen bünyesinde kurulacak Türk Esnaflar Ağı önemini anlattı ve tüm gelen Misafirlere teşekkürler sundu. Fırsatlar kapıda. Gıda sektöründe Türkiye’den 5 bayilik aldık. Avrupa’nın kapılarını açmaya başladık. Almanya haritası artık elimizde. Fransa’ya giremedik. O tarihlerde Avusturya, Belçika, Hollanda para birimleri bile ayrıydı. Şirketin hafızası insan kaynağıdır. Teknoloji ile Türkiye’den fabrikadan müşteriye kadar ürünleri tek tek takip edebiliyoruz. Kendi ürününüz, kendi yenilikleriniz; önce kendi eğitimin sonra ekibin eğitimi önemli. Pazarın varsa övün, yeni pazarlar aramaya devam etmek çok önemli. Pazarı yakalayabiliyorsanız geri kalan her şey sizin emrinizde.” Tarım, sanayi gibi katma değeri yüksek ve doğru yatırımlarla Türkiye müthiş bir üretim yeri. Firmamız Erzurum’da üniversite ile birlikte yapay zekâ ile ilgili çalışmalar yürütüyor. Yazılım şirketimiz var. Ortaklarımızla birlikte gıda üretim fabrikalarımız var. Erzurum’da lojistiği çözdük diyebilirim. Erzurum’dan yola çıkan ürünlerimiz bir haftada Almanya’da sempozyumda olacak şekilde sorunu çözdük. Asya-Avrupa lojistiği hazır. Aydın’da fabrikalarımız var. Katma değerli ürünleri dünyanın her tarafına gönderiyoruz.
1996’da başlayan hayal ile tohumlarımızı toprağa ektik. Almanya tam bir rekabet ülkesi. Doğru strateji ve doğru yol arkadaşlarıyla başarı çok kolay geliyor. Alman dostlarımızla başarımız daha da artıyor ve artacak.”