NSU katliamlarını protesto sergisi

blank

 

Erdal Altuntaş
Almanya’nın birçok şehrinde değişik zamanlarda aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün katliamlarına kurban giden kişiler, düzenlenen sergiyle unutulmadı. Hamburg’daki Netzwerk gegen Rechts Wilhelmsburg (NgRW – Wilhelmsburg sağcı ağlara karşı birleşme) adlı kurum tarafından sürekli olarak değişik yerlerde sergilenen “NSU sergisi” bu sefer Wilhelmsburg Ayasofya Cami avlusunda sergilendi. Pandemi dolayısıyla kapalı alanlarda yapılamayan serginin açık alanlarda yapıldığı belirtildi. Cami önüne asılan 14 plakette, NSU kurbanının hayatları ve nasıl katledildikleri sergilenirken arka planda sesli olarak katliama uğrayan kişilerin isimleri kasetten okundu.

NSU MESELESİNDE BİLİNÇLENMEK LAZIM
Cuma namazından önce başlayan sergi yaklaşık 3 saat boyunca sürerken, çoğu Türk olan NSU mağdurlarının resimlerini, Cuma namazından çıkan cemaat inceleme fırsatı buldular. Serginin yapılmasında aracı olan SPD’li siyasetçi Ali Kazancı “İnsanların yoğun olarak camiye geldiği Cuma namazı vaktinde bu sergiyi yaptık. Siyasetçi olarak ben de buna aracı oldum. Amacımız, aşırı sağcıların yaptığı katliamların unutturulmamasıydı. Cemaatimiz de NSU meselesinde bilinçlenmeli ve bu bilinci sürekli taşımalı” dedi.

blank

 

ÇALIŞMALAR SÜRECEK
Sergiyi sürekli değişik yerlerde yapan NgRW adlı kurum adına konuşan Barbara Kopf ise yaptığı açıklamada Wilhelmsburg ve Veddel semtlerindeki sağ akıma karşı kurulan derneğin yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verdi. “Aşırı sağ ve sağ akımlara karşı kurulan derneğimiz, NSU gibi sağcı akımların yaptığı bir sürü masum cinayetleri hatırlatmak için bu tür etkinlikler yapıyor” diyen Kopf