OKULLAR KADEMELİ AÇILACAK

blank
Almanya’da Kovid-19 önlemlerinin gevşetilmesi kapsamında 20 Nisan’da mağazalar, 4 Mayıs’ta da okullar ve berberler kademeli olarak açılacak.

Başbakan Angela Merkel ile 16 Eyalet Başbakanı arasında gerçekleştirilen toplantı sonra erdi. Alman medyasında yer alan bilgilere göre ülkede 22 Mart’dan itibaren uygulanan sosyal temas yasağı 3 Mayıs’a uzatıldı. Büyük etkinlikler ise 31 Ağustos’a kadar tüm Almanya’da yasak olmaya devam edecek. Toplantıda tartışılan ülke çapında maske takma zorunluluğu ise kabul görmedi. Ancak eyalet başbakanları, bu konuda maske takılması yönünde tavsiyede bulunulmasına karar verdi. Toplantıda okulların da 4 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak açılmasının kararlaştırıldığı öğrenildi. İlk olarak ilkokul, ortaöğretim ve lise son sınıflar ders başı yapacak. Ancak okulların açılışından önce tüm eğitim kurumlarında gerekli hijyen koşullarının sağlanması zorunlu olacak. Toplantıda ayrıca toplu ibadetler için uygulanan yasağın devam etmesi noktasında da görüş birliğine varıldı.

Okullar 4 Mayıs’tan itibaren adım adım açılacak
– 800 metrekareye kadar olan işletmeler kurallara uymak şartıyla Pazartesi gününden itibaren açabilecek (kütüphane, hayvanat bahçesi, dahil)
– kalabalık programlar Eylül’den itibaren mümkün olacak
– lokantalar ve kafeler kapalı kalmaya devam edecek
– kuaförler, bakım, vs. 4 Mayıs’ta itibaren açabilecek, ama sıkı hijyen kurallarına uymak şartıyla

 

DETAYLAR BİRAZDAN…