Okullarda domuz eti dayatması

Fransa’da aşırı sağcı belediye başkanları, okul kantinlerinde domuz eti içeren menülerin yerine sunulan “alternatif menü”nün kaldırılmasını zaman zaman gündeme getiriyor.

Fransa‘da aşırı sağcı belediye başkanlarının, okul kantinlerinde domuz eti içeren menüleri öğrencilere dayatmaya çalışması tepkilere neden oluyor. Fransa’nın güneyindeki aşırı sağcı Beaucaire Belediye Başkanı Julien Sanchez’in, 8 Ocak’tan itibaren okulların kantinlerinde domuz eti içeren menüler dayatmasına ve buna alternatif olarak Müslüman, Yahudi ve vejeteryan öğrenciler için 40 yıldır çıkarılan “alternatif menü” uygulamasının sonra ereceğini duyurmasına Fransa İslamofobiye karşı Ulusal Gözlemevi Başkanı Abdallah Zekri’den tepki geldi.

AA muhabirine konuşan Zekri, Sanchez’in kararını protesto amacıyla düzenlenen gösteriye katıldığını aktararak, kararı “keyfi ve ayrımcı” ifadeleriyle tanımladı.

Sanchez’in bu kararıyla yaklaşık 350 öğrenciye domuz etinin adeta dayatıldığına işaret eden Zekri, bu öğrencilerin kantinden beslenmesinin artık imkansız hale geldiğini söyledi.

Zekri, kararın, ülkedeki her bireyin inancını özgür şekilde yaşamasını garanti altına alan laiklik ilkesine aykırı olduğunun altını çizerek, belediye başkanının daha önce de kentte yaşayan Müslümanlara yönelik ayrımcı kararlara imza attığını hatırlattı.

Müslüman ailelerin belediyeden kantinlerde yeniden alternatif menü istediğini ifade eden Zekri, “Beaucaire Belediye Başkanı Sanchez tarafından alınan kararı şiddetle kınıyorum. Bu, tamamen keyfi ve Fransa’daki Müslümanlara karşı alınan bir karardır.” diye konuştu.

Kararın diğer belediyelere de “örnek” olmaması için acilen durdurulması gerektiğine vurgu yapan Zekri, konunun iddia edildiği gibi laiklik ilkesi düşünülerek alınmadığına dikkati çekti.

Zekri, “Laikliği savunduğunu iddia eden aşırı sağcılar, laikliğe aykırı davranışlarda bulunuyor. Bu Müslümanlara karşı yapılan ayırımcılıktır.” dedi.

Hukuki çerçevede bununla mücadele edilmesi gerektiğini kaydeden Zekri, İçişleri Bakanlığı ve valiliklerin, belediye başkanları tarafından alınan bu tür kararlara karşı bazı önlemler alabileceğini sözlerine ekledi.