Ölen Türk sorun yok

Hollanda polisi, yeni bir skandala imza attı. Emniyet güçleri, geçen ağustosta katledilen Kemal Zengin’in dosyasını “eleman eksikliği” bahanesiyle durdurdu

 

 

Halil Uygun
VENLO Hollanda’da son aylarda peş peşe 6 Türk’ün öldürülmesinin şoku sürerken açılan soruşturmalardan hiçbir neticenin çıkmaması da bu ülkedeki Türk toplumunu derinden sarsıyor. Geçen ağustos ayında Venlo’da silahla vurularak öldürülen Kemal Zengin’le (44) ilgili dosya da kapatıldı. Polisin dosyayı geçici olarak kapatmasına tepki gösteren merhumun kardeşi Engin Zengin, “Adalet bu şekilde sağlanamaz. Katil ya da katiller dışarıda serbestçe, elini kolunu sallayarak dolaşıyor” dedi. Ağabeyinin öldürülmesiyle ilgili araştırmalarda somut bir gelişme yaşanmadığını belirten Engin Zengin, “Konuşmaktan çekiniyordum, ama artık susmak istemiyorum. Bir cinayet dosyası nasıl olur da eleman eksikliğinden geçici olarak kapatılabilir ki?” açıklamasında bulundu.

ORTADA DELİLLER VAR
Polisin bu tavrıyla âdeta, “Ne yaparsanız yapın, başınızın çaresine bakın. Biz zaten bir şey yapmıyoruz” dediğini kaydeden Engin Zengin, “Bu şekilde vatandaşın yanlış düşünmesine neden oluyorlar. Kemal Zengin’in kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından öldürülmesinin ardında polisin yürüttüğü soruşturmada somut bir gelişme yaşanmadı. Üstelik eleman eksikliğinden dolayı geçici olarak dosya kapanıyor. Bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Ölen Türk olduğu için mi?” dedi. Olayda kullanılan ve çalıntı olduğu belirlenen Volkswagen Caddy marka aracın günler sonra başka bir şehirde yakılmış halde bulunduğunu hatırlatan Engin Zengin, “Otomobil içinde bir adet de silah bulunmuştu. Buna rağmen ağabeyimin katilleri halen yakalanamadı” diye konuştu.

SERİ CİNAYET ŞOKU
Öte yandan Venlo’ya bağlı Blerick kasabasının polisi de, söz konusu aracın cinayetle bağlantısının olduğunu doğruladı. Ancak emniyet güçleri, soruşturma dosyasını delil eksikliğinden geçici olarak kapatmak zorunda kaldıklarını savundu. Geçen hafta da yine aynı şehirde 22 yaşındaki Ömer Köksal sokak ortasında faili meçhul cinayete kurban gitmişti. Ömer Köksal’ın öldürülmesinin ardından sokaklardaki
güvenlik zafiyetine dikkat çeken kasaba halkı, polisle tartışmış ve daha sonra olaylar çıkmıştı. Ömer Köksal ile birlikte son birkaç ay içerisinde 6 Türk vatandaşının öldürüldüğü kaydedildi. Bu cinayetlerin hiçbiri aydınlatılamadı, göçmenler tedirgin oldu.