OTURUM istedi HAPSE atıldı

KOPENHAG-  Danimarka’da 2007’den bu yana oturma izni mücadelesi veren üç çocuk annesi Şükran Demirtaş, son yaptığı başvurunun da reddedilmesi üzerine, 3 Ekim’den bu yana tedbiren konulduğu cezaevinde sınır dışı edilmeyi bekliyor.

Kopenhag’ın kuzeyinde yer alan ve sınır dışı edilmeyi bekleyen yabancıların yerleştirildiği Ellebaek Cezaevi’nde çocukları ve eşi tarafından ziyaret edilen 42 yaşındaki Demirtaş, ziyaret sonrası AA muhabirine telefonda açıklamalarda bulundu.

“Ailemin bana ihtiyacı var”

Şükran Demirtaş, yaşadıklarından dolayı çok üzgün olduğunu belirterek “Burada gözüme uyku girmiyor. Gece geç saatlerde yatıyorum. Çocuklarımı ve eşimi merak ediyorum. Evimi özlüyorum. Ailemin yanında olmak istiyorum.” dedi.

Türk yetkililerin kendilerine yardım etmesi çağrısında bulunan Şükran Demirtaş, “Ben zor durumdayım ve çocuklarımın yanında olmak istiyorum. 9 yaşında bir çocuğum var ve bana ihtiyacı var. Ailemin bana ihtiyacı var. Lütfen bana yardım edin.” diye konuştu.

10 yıldır uğraşıyoruz

Eşi Şükran Demirtaş’a oturma izni alabilmek için Danimarka’da 10 yıldır hukuk mücadelesi verdiklerini anlatan Mehmet Demirtaş da kendisinin Danimarka’ya uyum sağlamasına ve geldiği 1999 yılından bu yana sürekli çalışmasına rağmen, eşine oturma izni alamadıklarını söyledi.

Danimarka makamlarının, eşinin Danimarka’ya bağlılık şartını öne sürerek oturma izni vermediklerini kaydeden Demirtaş, kendisinin ve çocuklarının Danimarka’da yaşamasına rağmen bu tür bir gerekçenin öne sürülmesine anlam veremediklerini belirtti. Ailenin en küçük ferdi 9 yaşındaki Gürkan Demirtaş da “Annemi çok özlüyorum ve onu geri istiyorum.” dedi.

 

AA