Oturum izni iptal edilemez

Avrupa Adalet Divanı, AB’de yaşayan yabancıların oturma izinlerinin yurtdışında fazla kaldıkları gerekçesiyle iptal edilemeyeceğine hükmetti.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde süresiz oturma iznine sahip olsalar dahi üçüncü ülke vatandaşlarının köken ülkelerinde aylarca kalmasına izin verilmiyordu. Örneğin 6 aydan fazla Türkiye’de kalanlar, dönüşte sorun yaşadığı gibi, oturma izinleri de iptal ediliyordu. Avrupa Adalet Divanı (ABAD) bu kararıyla AB vatandaşı olmayan milyonlarca yabancının haklarının baki olduğuna hükmetti. ABAD kararında Avusturya’yı bir Kazakistan vatandaşının oturma iznini uzatma başvurusunu kabul etmeye mahkum etti. Kazakistanlının oturma izni için müracaat ettikten sonra aylarca Avusturya’ya gelmediği ve birkaç günlüğüne uğrayıp gittiği öğrenildi. Avusturya makamları da yurtdışında 6 aydan fazla kaldığı gerekçesiyle Kazakistan vatandaşının oturma iznini uzatmadı.

KAZANILMIŞ HAK
Bunun üzerine konu mahkemeye taşındı. Viyana İdare Mahkemesi ABAD’a, “Bir kişinin 12 ay içinde herhangi bir günde fiziki varlığı, uzun süreli yurtdışı ikameti nedeniyle oturma iznini korumaya yeterli mi? Yoksa kişi birbirini takip eden 12 ay içinde belirli bir süre AB üyesi ülkede ikamet etmek zorunda mıdır?” sorusunu yöneltti. ABAD buna “Birkaç günlük ikamet yeterli” cevabını verdi.

 

Kaynak: Sabah Avrupa/İSMAİL EREL