Öz Kayseri'ye hayran kaldılar

SUUDİ YETKİLİLER ZİYARET ETTİ

İbrahim Ferah
WIESBADEN – Suudi Arabistan ve Hessen Eyaleti Veterinerlik Daireleri arasında yapılan bir ortak proje dolayısıyla, Wiesbaden’da bulunan bazı tesislerde incelemelerde bulunan Suudi yetkililer Ayed Alotaibi ve Abdullah Alshubaki, İş Adamı Hilmi Selçuk tarafından kurulan Öz Kayseri Gıda’nın modern tesislerine ve yönetim anlayışına hayran kaldı. Wiesbaden bölgesinde görev yapan kontrolörler Peter Jürgen ve Jörg Schiffer ile birlikte Öz Kayseri Tesisleri’ni gezen ziyaretçilere, Genel Müdür Hilmi Selçuk’un yanı sıra fabrikanın müdürleri Turgay Ertürk, Orhan Selçuk ve Serhan Ertürk eşlik etti.

Hilmi Selçuk

İŞÇİ OLARAK GELMİŞTİ
Almanya’ya 1961 yılında çalışmak için gelen Gemi İnşaat Mühendisi Hilmi Selçuk, beş yıl kadar Hamburg’da gemi tezgâhlarında görev yaptıktan sonra, gıda ürünleri piyasasındaki eksikliği görerek, Türk gıdaları dağıtımına başladı. “O zamanlar Türklerin ticaret belgesi alması imkânsız gibiydi” diye konuşan Selçuk, bütün zorluklara rağmen 1966 yılından itibaren ticaret yapma belgesi alarak iş hayatına girdi. 1969 yılında ise Frankfurt Büyük Pazar’da ithalat ve ihracat üzerine kurduğu firmasını faaliyete geçirerek, Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa’ya gıda ürünleri dağıtımına başladı.

Öz Kayseri Pastırma Üretim Tesisleri’nde modern yöntemlerle üretim yapılıyor.

HALKI KANDIRIYORLAR
20 sene önce küçük bir atölyede başladığı pastırma üretimine, bugün 40 kişinin çalıştığı 2500 metrekarelik modern fabrikasında devam eden Hilmi Selçuk, bazı markaların Almanlar tarafından parça etlerin birleştirilmesiyle üretilen ürünleri pastırma adı altında piyasaya sürdüklerini belirterek, “Bu halkı kandırmaktan başka bir şey değil. Bir kilogram etten ancak 580 gram elde edilebilen pastırma, ‘bastırmaktan’ gelir ve yuvarlak olmaz. Beş on günde satışa sunulan bu ürünlerin, en az üç aylık bir emeğin sonucu ortaya çıkan Öz Kayseri mamulleri ile rekabet etmeleri de doğal olarak mümkün olmuyor” dedi. Hilmi Selçuk, ayrıca yakın dönemde pastırma cips, pastırmalı peynir, mantı ve tortellini gibi ürünleri de piyasaya süreceklerinin müjdesini verdi.