ÖZGÜRLEŞ

Nefes almak bayramdır mesela,
Günün birinde soluksuz kalınca anlar insan
Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık ögretir,
Sevmeninkini yalnızlık ..

Sızlamayan her organ helede burun direği bayramdır…

Bayramdır elden ayaktan düşmemek zihinden önce bedeni kaybetmemek, kurda kuşa yem olmayıp “çok şükür bugünüde gördük”diyebilmek..
Sevdiklerinle geçen her gün bayramdır.

Merhaba, bugünde söze Can Yücel’in şiiriyle başlamak istedim.
Affetmek küçük bir kelime ama anlamı hepimiz için çok büyük. Geçmişte olanı bugüne taşımamakt, taşındıysa olumsuzu geride bırakmak için birşey yapmak yaşam kalitemizi olumlu yönde etkiliyor.
Affetmek bir meseleyle başa çıkma halinin çok kolay ve ani bir yolu gibi gözüksede farkındalık ve çaba gerektiriyor. Aslında kişi affetmek hareketinde karşısındakini değil olayda kendini affediyor.

Ünlü Profösörlerin, Psikologların yaptığı Klinik araştırmalarında kendi içinde hayata olumlu bakan kişilerin affetme konusunda daha başarılı olduğu ,doğuştan kendi içine yerleştirilmiş olumlu duygularla olumsuza dönüştürebildikleri kanısına vardıklarını söylüyorlar. İlk adımın kişinin bu zahmetli sürece hazır olmasının önemini belirliyorlar. Hoş görmek ,kötü görünen birşeyin olumlu yanını görebilmek size yaptığı olumlu katkıyı objektif görebilmek. İnsanızya biz, belki kendimize belki başkalarına hatalar yaptık, belki başkaları bize bilerek yada bilmeyerek hatalar yaptı.
Oprah Winfrey söylediği gibi “Affetmek, geçmişin farklı olabileceği umudundan vazgeçmek, geçmişi olduğu gibi kabul etmek ve bu anı ve bu zamanı ilerlemenize yardımcı olmak için kullanmaktır.”

İyi Bayramlar

Sude Tunç