ÖZLENEN TABLO

Topluma hizmet edenlerin onure edildiği törende birlik ve beraberlik pekişti.  Küresel salgın etkisi azalmasıyla Bremen’de düzenlenen ilk etkinlik topluma moral oldu.

 

 

blank
Erdal Altuntaş – Gülsüm Tan – Hasan Akdoğan BREMEN
Bremen’de Türk Basın Birliği’nin “İnsanlığa hizmet edenler unutulmayacak ve unutturulmayacak“ başlığında düzenlediği geleneksel etkinliğinde, topluma ve Türk Milli Bayramlarına hizmet edenler onure edildi.

 

 

blank
Milli Bayramlar Tertip Komitesi (MBTK) ile birlikte Kuzey Bremen’de faaliyet gösteren Türk Bahçeciler Derneği ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya, Türkiye’nin Bremen Fahri Konsolos adayı iş insanı Nils Herrmann ve Eğitim ataşeliği görevlileri olmak üzere Bremen ve çevresi illerden siyaset, eğitim, STK, spor, iş, tıp ve basın dünyasından Türk Alman davetli yer aldı.

blank

STK çalışmalarına övgü
Başkonsolos Gül Özge Kaya burada yaptığı selamlama konuşmasında, güzel bir vesileyle programda bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Konuşmasında sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını överek kuruluş sayıları artmasından yana olduğunu ifade eden başkonsolos, „Daha iyi yerlere gelmek için örgütlenmek çok önemli. Başkonsolosluk olarak tüm güzel çalışmaları destekliyoruz“ diyerek, Bremen’deki bu enerji ve toplum ruhunun nesilden nesle aktarılmasını diledi.

 

blank

Amacımız dostluk köprüleri oluşturmak
Gazeteci Birol Tan günün anlam ve önemi üzerine konuşma yaparak, yaklaşık 50 yıldır irili ufaklı törenlerle sürdürdükleri bu geleneği dördüncü kez MBTK ile birlikte düzenlemekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Konuklarını selamlayarak „Dayanışma ruhu olmazsa olmazımızdır“ diyen Tan, „Amacımız geldiğimiz ve bulunduğumuz toplumda dostluk köprüleri oluşturmaktır“ dedi. Aynı zamanda Türk Alman Boks Kulübü Başkanı olan Tan, sporun önemine değinirken, „Bir dünya dili olan spor, aynı zamanda sağlık, iletişim ve uyum unsurudur“ diyerek, etkinlikte emeği bulunan Koordinatör öğretmen Timur Şahin, İş insanı Erdal Yıldıran ve ev sahipliğinden dolayı Bahçeciler Derneği ile tüm katılanlara teşekkür etti.

 

blank

-Milli ve kültürel değerlere yönelik faaliyetlere devam
Koordinatör öğretmen Timur Şahin, sunduğu programın açılış konuşmasında, „Zorlu pandemi sürecinden sonra bir vesile ile bir araya gelmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Milli Bayramlar Tertip komitesi çatısı altında, Türkçe ve Türk Kültürü Dersler, milli ve kültürel değerlere yönelik faaliyetlerimiz aralıksız olarak devam etmektedir“ diyerek, programın hazırlanmasına vesile olan Türk Basın Birliği ve MBTK üyelerine teşekkür etti.
Hasan Fidantek yaptığı selamlama konuşmasında, bölgede 1990 yılında kurulan ve 2008 yılından buyana başkanlık ettiği bahçeciler derneğinin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

 

blank

-Hizmet edenler onure edildi
Ardından geçilen ödül töreninde, Türk basını adına hizmetlerinden dolayı Hasan Aktaş (Vatanspor Bşk.), Harun Sapmaz (DİTİB Eyüp Sultan Bahçe Cami Bşk.) Hasan Fidantek (Türk Bahçeciler Derneği Bşk.) ve Dursun Özgören’e ( Türk Boks Kulübü 2. Bşk.). basın mensupları, başkonsolos ve bazı davetliler tarafından teşekkür plaketleri takdim edildi.

 

 

 

blank

Özel hediyelerinde takdim edildiği törende, Bremen ve Bremerhaven’de görevleri sona ererek Türkiye’ye dönecek olan öğretmenlerimiz Mehmet Uz ve İhsan Özkan’a veda edilirken, Bremen İzmir Derneği Başkanı Barbara Wulff ve bazı dernek temsilcilerine hizmetlerinden dolayı teşekkür edildi.

 

blank
Karşılıklı sohbetlerle genelde açık havada geçen etkinlikte konuklara mangal ziyafeti çekildi. Konuklar ise malum salgın nedeniyle uzun süredir bir araya gelemediklerini belirterek, bu süreçte düzenlenen ilk etkinliğin kendilerine moral olduğunu ifade ederek, etkinliğe vesile olanlara teşekkür ettiler.