Parayla işim olmaz…!

Hani hep deriz ya… ”DEĞERLERİMİZ”..! Kime göre hangi değer..? Bireysel değerler mi..? Ortak değerler mi..? Onun değerimi..? Benim değerim mi…? Yoksa değerin kendisi mi..?

Örneğin.. bir ateistin değerleri, inanan bir insanın değerleri arasına girmiyor…! Zenginin değerlerini… fakirin değerleri ile ölçemeyeceğimiz gibi..!

Ancak soluduğumuz hava, su, toprak ortak değerlerimiz arasına giriyor…! Bu değerler Yaradan’ın bizlere bahşettiği değerlerdir…! Bir’de biz insanların ürettiği ortak değerlerimiz vardır ve bunların başında gelen değer ise paradır…!
Parayı değerli kılan, bazı kriterler vardır. Örneğin para bir canlı gibi üretken değildir…. yani herhangi bir bitki veya meyve gibi “kendiliğinden çoğalma” gibi bir özelliği yoktur. Üretilmesi için birtakım yetkili insan ve kurumlar biraraya gelerek karar verdikten sonra üretilir ve piyasaya sürülür. Dolayası ile para piyasada olduğu kadar değerlidir. Bir’de taşınabilme özelliğine sahiptir. Düşünün “elma” para olsaydı.., her gün üzerimizde kaç tane elma bulundurmamız gerekirdi…? Altın, para gibi bazı değerler az ve belirli sayıda olduğundan değerlidir. Yani az olan hep değerlidir.., çok olanın ise değeri sınırlıdır, ihtiyaç duyulduğu kadar değerlidir. Nüfusu çok ülkelere bakarsak, genellikle insana verilen değer ölçülüdür, çünkü insan çoktur.
Hani bazen duyarız ya; “Benim parayla işim olmaz”… genellikle benim nazarımda geçerliliği olmayan bir cümledir…! Para ile işimiz olmalı…! Çünkü para ortak değerlerimizi besleyen bir maddedir. Ay sonunu düşünmek zorunda olmayan, alım gücü yüksek olan, asgari seviyede de olsa temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilen insanın öz güveni yüksek olur.
Sıkıntılı ve olumsuz düşüncelerden arınan beynimiz.., ormandaki canlılar olmak üzere, komşusuna, dünya insanlığına ve Yaradan’ın bahşettiği tüm ortak değerlere farklı bir hassasiyetle yaklaşabilir, inancını, ideolojisini gerektirdiği şekilde ve daha kaliteli yaşayabilir.

Yani insanın rahatlığında, yani insan rahat olduğunda değerler yaşar..!

Her ideolojinin temelinde insan vardır, insanın huzuru ve yaşam kalitesi vardır…! Ancak her nedense hiçbir ideoloji dünya da açlığı, haksızlıkları bitirip, insanlığı genel ve eşit bir refaha kavuşturamamıştır…!
Hiçbir parti ismi görmedim ki… ismi; “DPP – Demokratik para partisi veya DEP -Demokratik ekonomi partisi” olsun! Ancak bir hükümette en önemli bakanlıkların başında gelen “ekonomi bakanlığıdır” !
Yani kabul edelim veya etmeyelim, ancak “PARA” diğer ortak değerlerimizin lokomotifi haline geldiğini kabul etmek zorundayız.
YANİ CEP’LERİN DOLMASI GEREKİR Kİ, TEMEL DEĞERLERİMİZİ DAHA KALİTELİ YAŞAYALIM VE YAŞATALIM…!
YENİ YIL DA HİÇBİR CANLININ AÇLIK DUYGUSU VE GELECEK KORKUSU HİSSETMEMESİ ARZU’SU VE ÜMDİ İLE..
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN.

Mustafa Göğüs