PARİS KARIŞTI

blank

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yetersiz ekonomi politikaları sebebiyle eylem başlatan Sarı Yelekliler, bugün bir kez daha sokağa çıktı. Sarı Yelekliler protestoları kapsamında gözaltı sayısı 72’ye yükseldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yetersiz ekonomi politikalarından şikayetçi olan olan Sarı Yelekliler bugün 5’inci kez yeniden sokaklara indi. Sabah saatlerinde gösterilere katılanlar arasında 37 kişinin gözaltına alındığı bilinirken ilerleyen saatlerde bu sayının 72’ye yükseldiği öğrenildi.

Önceki haftalarda yoğun katılımla gerçekleşen eylemlerin bu hafta daha sakin geçtiği kaydedildi. Protestolarda 69 bin polisin görev aldığı bildirildi. Paris’te eylemciler ve güvenlik güçleri arasında yer yer gerginlikler olsa da eylemin şiddetinin geçmişe oranla azaldığı gözlendi.

blank

 

İÇİŞLERİ BAKANININ ÇAĞRISI: YAPMAYIN

“Sarı Yelekliler”in, hükümetin çağrılarını yok sayarak eylem yapacaklarını duyurmaları üzerine, hükümette endişeler arttı. İçişleri Bakanı Castaner, dün sabah bir radyo programında yaptığı açıklamada, “Sarı Yelekliler”i “sorumluluğa” davet ederek, eylem yapılmamasını istedi. Hafta içinde Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux de, buna benzer bir çağrıda bulunmuştu.

“HÜKÜMET STRAZBURG SALDIRISINI KULLANIYOR”

Hükümet tarafından yapılan bu çağrılar ise hem aşırı sağda hem de sol cephede sert tepkiye yol açtı. Fransa Boyun Eğmeyen Hareketi’nin lideri Jean-Luc Melenchon, hükümetin Strazburg saldırısını kullanarak “Sarı Yelekliler” üzerinde, ‘duygu sömürüsü oluşturma’ yoluna gittiğini söyledi.

blank

GEÇEN HAFTA SONU 89 BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ SOKAKTAYDI

Geçen hafta sonu, 8 bini Paris’te olmak üzere 89 bin güvenlik birimi ile çok sayıda zırhlı araç görevlendirilmişti. Öte yandan, dün de, bazı sendika üyeleri ve öğrenci grupları Macron karşıtı protestolar için sokağa inmişti.

Öğrencilerin “Macron istifa” sloganlarına, işçiler ve emekliler de destek vermişti.

blank

POLİS ORANTISIZ ŞİDDET UYGULUYOR

Fransa geneline yayılan gösterilerde, farklı bölgelerden gelen polis şiddeti görüntülerinin de ardı arkası kesilmiyor.

Macron’un istifasını isteyen eylemciler, polisin coplu ve plastik mermili saldırılarıyla kanlar içinde, görüntülere yansıyor.

blank

PARİS’TE HAYAT DURDU

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, eylemcilere terör endişesi nedeniyle sokağa çıkmamaları konusunda çağrıda bulunsa da, “Sarı Yelekliler” tüm çağrıları duymazdan gelerek eylemlerine devam ediyor.

Ülke genelinde yaklaşık 89 bin polis görev yaparken, Paris’te 8 bin polis ile 14 zırhlı araç bulunuyor.

YOLLAR KAPALI, SEFERLER İPTAL

Gösteri nedeniyle Champs-Elysees Caddesi ve çevresindeki mağaza ve restoranlar kepenkleri indirirken, çok sayıda metro hattı seferleri de durduruldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yetersiz ekonomi politikaları sebebiyle eylem başlatan Sarı Yelekliler, bugün bir kez daha sokağa çıktı. Sarı Yelekliler protestoları kapsamında gözaltı sayısı 72’ye yükseldiFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yetersiz ekonomi politikalarından şikayetçi olan olan Sarı Yelekliler bugün 5’inci kez yeniden sokaklara indi. Sabah saatlerinde gösterilere katılanlar arasında 37 kişinin gözaltına alındığı bilinirken ilerleyen saatlerde bu sayının 72’ye yükseldiği öğrenildi.

Önceki haftalarda yoğun katılımla gerçekleşen eylemlerin bu hafta daha sakin geçtiği kaydedildi. Protestolarda 69 bin polisin görev aldığı bildirildi. Paris’te eylemciler ve güvenlik güçleri arasında yer yer gerginlikler olsa da eylemin şiddetinin geçmişe oranla azaldığı gözlendi.