Parti renkleri değişir, ama istikâmet ve gidilen yolun bize uyması gerekir

Saygıdeğer okuyucularım;

Atalarımız bir taraftan başa gelen çekilir demiş, öbür taraftan hareket ise bereket getirir demişler. Ben senelerce eski partimle birçok şeyi değiştirmek için uğraştım ve bir netice alamadım. Hem parti bana şans tanımadı, hem de partimi uyardığım politik tehlikeleri ihmal ettiler. Ne oldu? Mayıs 2019 de Stuttgart Belediye seçimlerini kaybettiler ve Mart 2021 de Baden-Württemberg eyalet seçimlerini kaybettiler. Daha büyük hasara uğramak nerdeyse imkânsız. 26 Eylül’de uygulanacak olan genel seçimler (Bundestagswahl) de onlar için kolay olmayacak. Bu seçimin ekonomimiz ve yaşam şartlarımız için yeni, büyük dertler oluşturacaktır. Böylece senelerce verdiğim bütün umut ve çalışmalarım ziyan oldu. Ama politikada, hem de yabancı olarak yani göçmen kökenli olarak fazla bir şey beklemek hatadır. Başa gelen çekilirmiş.
Tabii ki damarlarında biraz Türk kanı olan, kolaylıkla bir işten vazgeçer mi? Her kaçan fırsat, yeni bir şans olabilir diyerek, hemen yeni bir partiyle işe başladık. Son köşemde yazmıştım: Parti renkleri değişir, ama istikâmet ve gidilen yolun bize uyması gerekir.
ATGİAD’la ve FDP’ile 3 Mart’ta düzenlediğimiz ilk müşterek toplantımız, bize ümit verecek bir yön almış durumda. Hür Demokratlar (FDP) BW Eyalet seçimlerinde Stuttgart’tan milletvekili adayları olan Johanna Molitor ile Dr. Thilo Scholpp (FDP) ve Vehbi Kocatürk (Hilal GmbH, Großmarkt Stuttgart – Wangen) ile beraber hali (Großmarkt Stuttgart) digitalleştirme çalışmalarına başlandı. Böylece Stuttgart halina gelen ve halden yollanan siparişler büyük bir süratle muamele görebilecektir. Başkaları senelerce tartıştıkları konuya biz bir toplantıyla şekil ve istikamet verdik. Toplantı Haberini arkadaşımız Mustafa Karaman yazdı.
Tabii ki politik yaşamda her türlü saçmalıkla karşılaşmak mümkün. Eski partide hareket edemeyenler, bana karşı yeni cephe açarak dedikodu savaşına girdiler. Ama kendi gemisini batıranlardan herhalde ciddi düşman çıkmaz.
Halen bir çok vatandaşımız pasaport ve demokratik haklarına önem vermemektedir. Böylece halkımız politik imkânlarda birçok fırsatı kaçırmaktadır. Vatandaşlık konusu, yaşadığınız ülkenizin konusudur. Cebinizdeki pasaport Anavatanınızı ve kültürünüzü değiştiremez. Bize bol şans dilerseniz, belki yeni hareket oluşturabiliriz.

Hepinize sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

TAMER ANDRE TEZULAŞ