PEHLİVANLAR ALMANYA’DA ÇAYIRA İNDİ

Murat Pehlivan
MARL – Marl’da geleneksel olarak düzenlenen “Aileler Günü, Kültür Şenliği ve 14. Marl Yağlı Güreşleri”, 23-24 Eylül 2023 tarihlerinde yapıldı. MARL-IGMG Marl Şubesi tarafından organize edilen organizasyonu Celal Romanoğlu’ nun üstlendiği “Aileler Günü, Kültür Şenliği ve 14. Marl Yağlı Güreşleri”, 23-24 Eylül 2023 tarihlerinde Marl Brasserter Festwiese’de yapıldı. Yöresel ve sosyal derneklerin de standlarını açtığı etkinliklerde aileler ve çocuklar için etkinliklerin yanı sıra 14. Marl Yağlı Güreşleri de yapıldı. Türk ve Alman milli marşları okunması, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikte; ana faaliyet “Yağlı Güreşler” olurken, mutfak lezzetlerimiz, halk oyunlarımız ve türkülerimiz bir arada sergilendi.

 

 

14. MARL YAĞLI GÜREŞLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.
CW Enerji ana sponsorluğunda düzenlenen etkinliğe ;
Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, Antalya Büyükşehir Beledşiye Başkanı Muhittin Böcek, Marl Belediye Başkanı Werner Arndt ve Federal Milletvekili Brian Nickholz da iştirak ederken, IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, IGMG Ruhr-A Bölgesi Başkanı Abdullah Kodaman’ da misafirleri yalnız bırakmadı.

 

 

IGMG – Marl Kuba Camii Cemiyet Başkanı Ali Özbay, etkinliği değerlendirirken şu açıklamayı yaptı: “23 Eylül Cumartesi günü Kur’an-ı Kerim, Türkiye ve Almanya milli marşları ile yaptığımız açılıştan sonra gruplar halinde yarışmalar, kursumuza katılan öğrencilerimizin sunumları, Türkiye’mizin çeşitli yörelerine ait halk oyunları ve kültürel etkinliklerimizin sunumları gerçekleştirildi. 24 Eylül Pazar günü ise 14. Marl Yağlı Güreş müsabakaları çeşitli kategorilerde yapıldı. Güreş kültürünün doyasıya yaşanıldığı etkinlikte Almanya ve Avrupa’nın farklı şehirlerinden ve Türkiye’mizden gelen değerli güreşçilerimizi izleme imkânı buldular” dedi

 

Başpehlivan ORHAN OKULU Oldu
Almanya’da 23-24 Eylül tarihlerinde düzenlenen Marl Yağlı Güreşleri nefes kesen mücadelelere sahne oldu.
Almanya, Türkiye ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden Türkiye’den 16, toplamda 65 güreşçi müsabakalara katıldı. Türkiye’den Tarihi Kırkpınar Başpehlivanlarından Orhan Okulu ve Hüseyin Gümüşalan’ın katıldığı müsabakalarda güreş severlerin büyük bir ilgi ve beğeniyle takip ettiği 14. Geleneksel Marl Yağlı Güreşleri’nin finalinde Hüseyin Gümüşalan’ı mağlup eden Orhan Okulu Başpehlivan oldu. Hamza Özkaradeniz ve Hasan Cengiz’ de 3’üncülük kürsüsüne çıkmaya hak kazandılar.

 

 

Türkiye’den Katılan Başpehlivanlarımız

1-ORHAN OKULU
2-Hüseyin Gümüşalan
3-Faruk Akkoyun
4-Hasan Cengiz
5-Enes Doğan
6-Hamza Özkaradeniz
7-Yıdıray Akın
8-Ali Yanatma
9-Serkan Serttürk
10-Mustafa Arslan
11-Semih Turgut
12- Erkan Ertan
13-Ahmet Kavakçı
14-Ali Gökçen
15-Gökhan Arıcı
16-Ramazan Bircan