Peygamber sünneti ‘Hacamat’

 

Saygıdeğer okuyucularımız bu ay sizlere Resûlullah’ın Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem Efendimizin sünnetine göre Hacamat hakkında bilgiler vereceğim. Ben sizlere sadece bilgi vermek isterim. Umarım bu konuda da sizlere faideli olurum.  Günümüz insanının en büyük sorunlarından biri de birçok hastalıklardan kurtulamaması…  İnanın bu da insanları modern tıbbın dışında tedavi yöntemlerine sevk ediyor. Bunlar içinde en çok ilgi gören ve her geçen gün dünya tıp çevrelerince de tavsiye edileni de ‘Kupa Terapisi’ diğer bir adıyla ‘Hacamat’dır. Neden Peygamber efendimiz Hacamat’ı tavsiye etmiş? Onun için ilk önce Hacamat’ı bir tanıyalım; Hacim veya Haccam yani Hacamatçı tarafından uygulanan, kılcal damarlardaki, hastalıklara sebep olabilecek pis kanın, Resûlullah Efendimizin tavsiye ettiği şekilde vücudun dışına alınma işlemidir. Hacamat, Peygamber Efendimiz (SAV)’in de uyguladığı, ümmetine de pek çok kez tavsiye ettiği bir tedavi yöntemidir. Bakın Peygamberimiz bir Hadis-i Şerifinde şöyle beyan etmiştir. ‘Tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı hacamattır.’

Dünyanın dört bir tarafında da uzmanlara göre, iyileştirmediği bir hastalık yok. Peki nedir bu kupa terapisi (hacamat) ve sünnete göre nasıl yapılır, faydaları nedir?

Hacamat, Hicri ayın günlerine göre yapılır.  Hicri ayın ikinci yarısından sonra, ayın çekim gücünün etkisiyle deri kılcal damar dolaşımının arttığı ve serbest radikal denilen atık maddelerin deride yoğunlaştığı dönemde yapılmaktadır. Vücudun azda olsa toksinden yoğun kandan arındırılması, vücudun arınma yükünü azaltacaktır.

Her ayda hacamat olabileceğin 4 gün vardır o geçti mi, diğer ay beklenecek. Hacamat gökteki ayın (Hicri) 17, 19 ve 21.’inci günlerinde yapılmalıdır. O yüzdendir ki Hadis-i Şeriflerde, 15. Gün de dahil olmak üzere tekli günler tavsiye edilmiştir. Unutulmamalıdır ki en faydalı olan gün ise 17. gündür. Yani Hacamat altın gün Hicri aylardan 17’si Salı’ya denk gelen günlere denilmektedir. Ondan sonra tabiki hep  (Hicri) 19. ve daha sonra da 21’dir.

Eğer Hicri takvime göre 17, 19, ve 21.’ine denk gelen günler olsa da bu günler özellikle Çarşamba ve Cuma’ya denk geliyor ise bugünler de Hacamat yapılmaması gerektiği belirtilmiştir. Diğer Cumartesi ve Pazar günler de ise zaruri bir durum var ise eğer hacamat yaptırılabilir.

Hacamat hangi tarihlerde yapılmaz: Hacamat ayın ilk günlerinden 14’üne kadar (dolunay vakitlerinde ayın büyüme dönemlerinde) faydalı değildir. Ayın 22’sinden 30’una kadar ay küçük ve bedenler zayıf olduğundan çıkan kan az olacağından da hacamatın faydası az olur.

Hacamat vücudun nerelerini yapılır?
Baştan, boyundan, sırttan, kalçadan ve de bacaklardan.

Hacamatın aç karnına yapılması etkisini arttıracaktır.
Hayvansal gıdaların hacamattan önce ve sonraki bir-iki günde yani 48 saat öncesi alınmaması hacamatın verimliliği açısından önem arz eder.

Kalın sağlıcakla…

Sinan Erkin
Alternatif Tıp Uzmanı – Heilpraktiker

Bana ulaşmak isterseniz:
Naturheilpraxis Erkin
Alternatif Tıp Uzmanı (Heilpraktiker) Sinan Erkin
Grabenstr. 9/1
71063 Sindelfingen
 
Tel:        +49 7031 42 82 678
Fax:       +49 7031 42 82 679
Mobil:   +49 178 41 95 944
Mobil:   +49 172 60 71 974
E-Mail:  info@naturheilpraxis-erkin.de
Web:     www.naturheilpraxis-erkin.de